INTERWENCJA. Zgłosił nękanie na tle narodowościowym


Do naszej redakcji zgłosił się mieszkający od 17 lat w Częstochowie, w dzielnicy Trzech Wieszczów, mężczyzna pochodzenia ukraińskiego, który spotkał się z oznaką prześladowania na tle narodowościowym. Ukrainiec pracuje w Częstochowie, tu skończył szkołę wyższą, tu założył rodzinę. Jak twierdzi, od kilku lat czuje się nękany przez swojego sąsiada zza ściany.

Ostatnio na drzwiach wejściowych do klatki schodowej domu, w którym mieszka, mężczyzna wraz z rodziną pojawiły się napisy: „Banda UPA. Pamiętamy Ukraińcu”. Mężczyzna uważa, że uczynił to jego sąsiad, co może dowodzić zarejestrowane nagranie z monitoringu. – Napis pojawił się zaraz po wyjściu sąsiada z domu. Czujemy się z żoną coraz bardziej zagrożeni, obawiamy się o nasze małe dziecko. Ze strony sąsiada, co rusz odczuwamy złośliwości, które się ostatnio nasiliły. Te napisy bardzo nas zaniepokoiły – mówi nam mężczyzna. Zgłosił sprawę na policję.
Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Marta Ladowska, potwierdza zdarzenie, które jest aktualnie wyjaśnianie. – 21.02.2018 r. Komisariat Policji IV w Częstochowie przyjął zawiadomienie od jednego z mieszkańców o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zgłoszenie dotyczyło napisu na drzwiach wejściowych do bloku, w którym mieszka. Zgłaszający jest narodowości ukraińskiej. Poczuł się znieważony na tle narodowościowym tym napisem. Sprawa jest w toku. Policjanci ustalają szczegóły i okoliczności zdarzenia. Na obecnym etapie nikt nie usłyszał zarzutów. Postępowanie zostało wszczęte w kierunku art. 257 kodeksu karnego (znieważenie na tle narodowościowym. Zagrożenie do 3 lat pozbawienia wolności) – mówi podkom. Marta Ladowska.
Jak informuje nas rzecznik KMP, w ubiegłym roku mężczyzna, który zgłosił powiadomienie i zajściu był pokrzywdzonym w sprawie o wykroczenie, dotyczące złośliwego niepokojenia go (art. 107 kodeksu wykroczeń) i uszkodzenia mienia (zamalowanie mazakiem wizjera w drzwiach, tj. art. 124 kodeksu wykroczeń). – W tych sprawach na początku stycznia 2018 r. skierowany został wniosek o ukaranie przeciwko sąsiadowi pokrzywdzonego – wyjaśnia podkom. Marta Ladowska.
Na szczęście przypadki związanych z przestępstwami na tle narodowościowych w Częstochowie są marginalne. – Od stycznia 2017 roku do 28 lutego 2018 w KMP w Częstochowie i jednostkach podległych zostało wszczętych 13 postępowań dotyczących naruszenia nietykalności lub znieważenia na tle narodowościowym, etnicznym, religijnym, rasowym, tj. z art. 257kk. Podstawą wszczęć były zarówno zgłoszenia osób pokrzywdzonych jak i materiały własne Policji. Aktualnie w toku są 2 postępowania, 7 zostało zakończonych skierowaniem wniosku do prokuratury o zatwierdzenie aktu oskarżenia, 1 umorzono wobec niepoczytalności sprawcy, 2 umorzono wobec niewykrycia sprawców oraz 1 umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego – przedstawia podkom. Marta Ladowska.

UG

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *