15 października br., w obecności przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na czele z wiceminister, podsekretarz stanu Moniką Smoleń, posła Szymona Giżyńskiego oraz przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Wrocławiu, władz miasta Częstochowy nastąpiła oficjalna inauguracja zmodernizowanego obiektu dydaktyczno-kulturalnego Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie.
Tym aktem podsumowano trwającą kilka już lat inwestycję. W pierwszej fazie przedsięwzięcia rozbudowano placówkę o nowy budynek, drugi etap obejmował gruntowną modernizację starej siedziby. W efekcie za blisko 40 mln zł Częstochowa zyskała najnowocześniejszą placówkę edukacji artystycznej w Polsce. Inwestycję przeprowadzono pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Fundusze. Budowlane przedsięwzięcie zrealizowała częstochowska „Przemysłówka”.
Uroczystości, które połączono z obchodami Dni Patrona Szkoły rozpoczęła wspólna modlitwa na Jasnej Górze. Mszę św. dla uczniów i grona pedagogicznego w Kaplicy Matki Bożej odprawił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Kapłan w swej homilii zwrócił uwagę na łączność twórczości z cierpieniem.
Szkoła powstała w 1945 roku jako Wolna Akademia Sztuki. Pierwszą jej siedzibą była kamienica w I Alei NMP nazywana Domem Frankego. Później „Plastyk” tymczasowo funkcjonował przy ul. św. Barbary, przy Sobieskiego, w III Alei i w pałacu w Kruszynie. Swą wędrówkę szkoła zakończyła w 1990 roku, kiedy to ówczesne władze na użytek „Plastyka” przekazały budynek po podstawówce przy ul. Pułaskiego 15. Obecna przebudowa i rozbudowa placówki w pełni dostosowała obiekt do potrzeb szkoły artystycznej. Wysiłek organizacyjny przedsięwzięcia wzięła na swe barki dyr. placówki Anna Maciejowska. Dzielnie, w tej godnej podziwu odwadze i determinacji, wspierało ją grono pedagogiczne. – Nasza szkoła od dawna wymagała remontu i przebudowy. Cieszymy się, że udało się nam przekonać Ministerstwo Kultury do wsparcia naszego projektu. Jesteśmy wdzięczni za tak olbrzymią dotację unijną – akcentuje Anna Maciejowska.
W nowym budynku umiejscowiono sekcję ceramiki. Znajduje się tu także Galeria im. Dudy-Gracza, absolwenta szkoły, gdzie prezentowane są prace uczniów oraz wystawy artystów z zewnątrz. W nowej bryle są także stołówka z kuchnią oraz sala gimnastyczna z siłownią. Natomiast w zmodernizowanym budynku znacząco poprawiły się warunki dla sekcji złotniczej, która obok odnowionych pomieszczeń otrzymała nowy park maszynowy, w tym odlewarki i drukarki 3D. Kierunek złotniczy w Zespole Szkół im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie został uruchomiony w 1955 r. jako pierwszy w Polsce i przez długie lata był jedyny w kraju. Dzieła uczniów tego kierunku są prezentowane na targach Złoto Srebro Czas. Z powodzeniem biorą też oni udział w konkursach sztuki rzemieślniczej, w tegorocznym konkursie „Bursztynowe Rzemiosło” otrzymali 2. nagrodę i dwa wyróżnienia.
Foto: Marcin Szpądrowski
Szkoła po rozbudowie jest jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Inwestycję wykonała najbardziej doświadczona w naszym regionie firma budowlana – częstochowska „Przemysłówka”.
GUR