III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH DLA UCZNIÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SZKÓŁ BALETOWYCH


Od 16 do 18 maja potrwa w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie III Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych. Organizatorami są: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W Festiwalu wezmą udział uczniowie szkół baletowych z Łodzi, Bytomia, Warszawy i Poznania.

Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych przeznaczony jest dla uczniów klas od III do VIII ogólnokształcących szkół baletowych. Festiwal ma na celu propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru – w tym roku będzie to Karol Kurpiński. Intencją organizatorów jest także rozwijanie i promowanie osiągnięć szczególnie uzdolnionych uczniów, a także umożliwienie nauczycielom prezentacji swoich dokonań w zakresie nauczania tańca i wymiany doświadczeń pedagogicznych.
W konkursowe szranki staną uczniowie czterech ogólnokształcących szkół baletowych: Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu.
Konkurs przeprowadzany będzie w dwóch kategoriach: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru tanecznego. Uczestnicy obowiązkowo zatańczą co najmniej dwa polskie tańce narodowe, a w kategorii stylizacja folkloru tanecznego są zobowiązani do wykonania układu choreograficznego w dowolnej technice tańca, ale z nawiązaniem do polskiego folkloru i wykorzystaniem elementów polskich tańców ludowych. W obydwu kategoriach zatańczą duety i zespoły, w stylizacji polskiego folkloru zaprezentują się także soliści. Podczas trzeciej edycji Festiwalu każda ze szkół baletowych zobowiązana jest także do prezentacji co najmniej jednego układu choreograficznego do muzyki Karola Kurpińskiego.

W skład Jury wchodzą wybitni polscy pedagodzy, tancerze, choreografowie, przedstawiciele zawodowych zespołów pieśni i tańca cieszący się autorytetem zawodowym, zgłoszeni przez Organizatorów Festiwalu. Jury powołuje Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Jury będzie oceniało uczestników biorąc pod uwagę poziom wykonania układów tanecznych, precyzję taneczną i umiejętności techniczne, a także artystyczną formę i estetykę ruchu, osobowość artystyczną i dojrzałość interpretacyjną. W przypadku duetów i układów zespołowych ważna będzie także umiejętność współpracy z partnerem i zespołem. Wszyscy otrzymają odpowiednią ilość punktów także za muzykalność i wrażliwość na środki wyrazu. Na zakończenie Festiwalu – 18 maja o godz. 16:00 – laureaci wyłonieni w poszczególnych kategoriach konkursowych zaprezentują się w koncercie galowym (Sala Widowiskowa w Pawilonie im. Elwiry Kamińskiej – siedziba Zespołu „Śląsk”, wstęp wolny).

Kierownictwo artystyczne III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskich Tańców Narodowych objęła pani Aleksandra Stanisławska, wicedyrektor ds. artystycznych Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Koordynacja – Michał Mazur, kierownik Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Patronat: Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie.

Prezentacje konkursowe oraz koncert galowy laureatów odbywają się w Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej (ul. Zamkowa 3, Koszęcin) i mają charakter otwarty. Zapraszamy publiczność do uczestnictwa:
16 maja
11.00 – 14.00 – Prezentacje w kategorii: polskie tańce narodowe
17 maja
11.00 – 14.00 – Prezentacje w kategorii: stylizacja polskiego folkloru tanecznego
18 maja
16.00 – Koncert Galowy Festiwalu

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *