Tylko w jednym miesiącu – październiku bieżącego roku łączna kwota wypłat świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego częstochowskiej Oddziału ZUS wyniosła 2 miliony 115 tysięcy złotych.
Tylko w jednym miesiącu – październiku bieżącego roku łączna kwota wypłat świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego częstochowskiej Oddziału ZUS wyniosła 2 miliony 115 tysięcy złotych.
Ogromne kwoty, jakie skarb państwa przeznacza na dopłaty do alimentów powoduje, że rząd chce zlikwidować Fundusz Alimentacyjny. Budżetu nie stać bowiem, aby finansować nieściągalnych tatusiów – twierdzą w ministerstwie gospodarki, pracy i polityki społecznej.
W obecnym kształcie, jeśli sąd orzeknie wysokość alimentów, a ojciec ( głównie na niego spada obowiązek alimentacyjny ) nie płaci, wówczas sprawa trafia do komornika. Gdy i jemu nie uda się wyegzekwować pieniędzy np. z powodu braku źródła dochodu ojca czy też pobytu w więzieniu, kobieta może wystąpić do Funduszu Alimentacyjnego, aby ten przejął finansowanie dziecka z budżetu państwa.
Faktem jest, że sytuacja materialna wielu osób zobligowanych do płacenia alimentów jest trudna. Bezrobocie, a co za tym idzie zubożenie społeczeństwa to zjawisko powszechnie znane. Polską biedą nie można jednak tylko i wyłącznie tłumaczyć rodziców, którzy nie łożą na swoje dzieci. Zwłaszcza, gdy dotyczy to ludzi młodych. Są również tacy, których stać, a nie płacą, bo w ten sposób chcą np. odegrać się na swojej byłej połowicy. Przykro, że narzędziem w tej walce jest dziecko.
Dane statystyczne są jednoznaczne – ściągalność alimentów spadła w Polsce do… 12 procent. Świadczy to o braku sprawności mechanizmów, które spowodowałyby zwiększenie egzekucji wyroków sądowych.
– W październiku bieżącego roku łączna kwota wypłat świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego częstochowskiego Oddziału ZUS wyniosła 2 miliony 155 tysięcy złotych. Z tej formy pomocy państwa skorzystało w ub. miesiącu 8406 osób. Średnia kwota wypłat wyniosła ok. 250 złotych na osobę – informuje Ewa Jęczmyk, rzecznik prasowy częstochowskiego Oddziału ZUS.
Jeśli Sejm przyjmie nowy projekt rządu, rodzice samotnie wychowujący dzieci będą mieli prawo do 170 złotowego dodatku do zasiłku rodzinnego. Ale tylko na pierwszą trójkę dzieci, albowiem maksymalny dodatek do zasiłku ma wynieść wg projektu 510 złotych. Dodajmy, że zasiłek ma być przyznawany również osobom, które nie mają sądowych wyroków alimentacyjnych. Natomiast nie otrzymają pomocy od państwa ci, których dochody przekroczą 504 złote na osobę. W tej chwili dochód taki wynosi 612 złotych ( netto ) na osobę.
Budżet państwa na całej operacji związanej z likwidacją Funduszu Alimentacyjnego na pewno zyska. To jasne, choćby na przykładzie funduszu częstochowskiego Oddziału ZUS. Średnia kwota wypłat, jak wspomnieliśmy wcześniej, wyniosła w październiku br. 250 złoty na osobę. Po likwidacji funduszu będzie to 170 złotych. Najgorzej, że na oszczędnościach rządu mogą ucierpieć dzieci. Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie w maju 2004 roku
DARIUSZ FIUTY