GALA EKONOMII SPOŁECZNEJ 2017


11 osób wyróżniono w tym roku za działalność w organizacjach pozarządowych. Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki.

Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy za działalność w organizacjach pozarządowych są przyznawane osobom fizycznym, organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r.

Wyróżnienia, w piątek 22 września w Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana podczas Galii Ekonomii Społecznej wręczyli prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski.

Uroczystość uświetnił występ wokalny pt. „Muzyka małego ekranu” w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”.

W kategorii “osoba fizyczna”, nagrody za 2017 rok otrzymali:

1. Magdalena Celeban – inicjatorka wielu działań w dziedzinie ochrony danych osobowych; m.in. za podejmowane działania społeczne dla mieszkańców Częstochowy i działających tu organizacji pozarządowych dotyczących, bezpiecznego poruszania się w internecie, koordynację ogólnopolskiego programu GIODO „Twoje dane – Twoja sprawa” (od 8 lat)

2. Jerzy Cichecki – prezes Fundacji „Promyk Nadziei” pomaga w ratowaniu i leczeniu dzieci, które zostały poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych oraz niesie pomoc materialną ich rodzinom; m.in. za pomoc ludziom, a przede wszystkim dzieciom i noworodkom w 2017 roku po wichurach na Pomorzu.

3. Janusz Danek – działacz społeczno-sportowy, prezes Speedway Fan Club Częstochowa; m.in. za pomoc dla dzieci niepełnosprawnych, w tym imprezę „Gwiazdy Sportu i Estrady Dzieciom Niepełnosprawnym”, sukcesy sportowe częstochowian: drużynowe i parowe mistrzostwa Polski w Speedrowerze

4. Anna Kliszewska – Prezes Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Okręgowego w Częstochowie (od 25 lat), m.in. za założenie i adaptację 3 placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, powstanie Certyfikowanego Placu Zabaw przy świetlicy środowiskowej Radosny Dom, utworzenie innowacyjnej formy Klubu Seniora, utworzenie punktu porad prawnych, utworzenie, wyremontowanie i wyposażenie Dziennego Domu Seniora ,,Senior Wigor’ dla 30 osób starszych, prowadzenie akcji kiermaszowej nowej odzieży, z której środki przeznaczane były i są na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym.

5. Damian Koszczyk – m.in. za prowadzenie zbiórki publicznej na rzecz dzieci niepełnosprawnych, m.in. na zakup sprzętu ortopedycznego „Pomagam z Dejmianem”, kampanię społeczną „Zwykli niezwykli’, zaangażowanie, kreatywność, akcję na rzecz bezdomnych zwierząt ,,Zerwij łańcuch ograniczeń’, szerzenie idei wolontariatu, zaangażowanie i empatię w codziennej pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

6. Anna Kwiatkowska – inicjatorka i założycielka Fundacji Integracji Społecznej Feniks, m.in. za długoletnie działanie na rzecz osób zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym, propagowanie ekonomii społecznej, założycielka spółdzielni socjalnych: „Jasne, że Bus”, „Jasne, że Manufaktura” oraz centrów (fundacji) integracji społecznej.

7. Anna Ogłaza – prezes Stowarzyszenia Hospicjum Dar Serca, m.in. za szczególną troskę i opiekę nad pacjentami z chorobą nowotworową, wszechstronną, wieloletnią, nieodpłatną pomoc pacjentom, utworzenie wielodyscyplinarnego zespołu specjalistów i wolontariuszy wspierających osoby zmagające się z nowotworem, promowanie profilaktyki i edukacji w zakresie chorób nowotworowych, propagowanie idei wolontariatu-wychowanie i aktywizowanie dużej liczby wolontariuszy, którzy angażują się w niesienie pomocy i wsparcia chorym ludziom.

8. Ewa Powroźnik – prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy Gracza, m.in. za poszukiwanie cennych i skutecznych form i metod upowszechniania sztuk plastycznych, np. w klubokawiarni „Babie Lato” i „Duquesa”, Galerii „Pod Kasztanem”, organizację warsztatów plastycznych dla dzieci; wspieranie działalności charytatywnej poprzez aukcję obrazów, dążenie do podnoszenia poziomu twórczości członków stowarzyszenia.

9. Angelika Radłowska – zaangażowana społecznie w prace Fundacji „Walczę z SM”, m.in. za działania integrujące dzieci z osobami niepełnosprawnymi (organizacja cyklu warsztatów plastycznych w ramach Tygodnia z Niepełnosprawnością oraz w ramach Partnerstwa Częstochowa – Niepełnosprawnym), organizację corocznych koncertów charytatywnych ”Kolęda dobrych ludzi woli”, utworzenie przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby ze stwardnieniem rozsianym.

10. Jacek Tomczyk – prezes Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, m.in. za stworzenie jednego z najbardziej rozpoznawalnych w skali kraju towarzystwa skupiającego genealogów amatorów i kierowanie nim przez 10 lat, integrację i aktywizacje środowiska genealogów z terenu miasta i regionu zainteresowanych poszukiwaniami genealogicznymi w Częstochowie i okolicach, popularyzację dziedzictwa kulturowego Częstochowy.

11. Edyta Widawska – założycielka Polskiego Instytutu Mediacji i Integracji Społecznej, m.in. za opracowanie i realizacje projektów „Jasne, że konsultacje”, ,,Jasne, że razem’, których celem jest m.in. dalszy wzrost zaangażowania częstochowian w życie społeczne. Opracowanie i realizacja projektu „Obywatelski katalizator zmiany”, którego celem jest zwiększenie zaangażowania częstochowian z grupy wiekowej 60+ w proces partycypacji obywatelskiej, inicjowanie przez PIMIS specjalnego przygotowania liderów i radnych dzielnic do budżetu obywatelskiego pod szyldem Akademii Lidera

W kategorii organizacje pozarządowe i inne, nagrodę otrzymało
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki.

Głównym celem Stowarzyszenia jest działalność na rzecz osób dotkniętych problemami chorób nowotworowych, w szczególności problemem nowotworu piersi. Stowarzyszenie wyróżniono za poszerzenie działalności o rehabilitację fizyczną i psychologiczną, organizowanie spotkań integracyjnych dla członkiń Stowarzyszenia i ich rodzin , organizowanie szkoleń na wolontariuszkę-ochotniczkę, współpracę z organizacjami pozarządowymi w Częstochowie i całej Polsce, współpracę z częstochowskimi szpitalami, centrami senioralnymi w Polsce, organizowane kampanie prozdrowotne dla kobiet jak „Marsz Różowej Wstążki”, „Dni otwarte u Amazonek”, działalność na rzecz seniorów, pomoc niesioną potrzebującym.

Obecnie w Częstochowie zarejestrowanych jest 884 organizacji pozarządowych, działających głównie w takich obszarach jak sport, turystyka, rekreacja i hobby, rynek pracy i sprawy społeczne, kultura i sztuka, ochrona zdrowia, gospodarka oraz edukacja i wychowanie.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *