EKOLOGICZNE MIASTO. Rowery miejskie coraz bardziej popularne


31 października skończył się drugi sezon funkcjonowania wypożyczalni rowerów publicznych w Częstochowie. Rowery miejskie pojawiły się w Częstochowie testowo w grudniu 2017 roku.

 

Od 1 kwietnia mieszkańcy wynajmowali pojazdy aż 149,2 tys. najmów. Oznacza to, że każdy rower ma w 2019 r. za sobą średnio 806 wypożyczeń. Użytkownik-rekordzista w ciągu 212 dni funkcjonowania systemu w tym roku, korzystał z niego 279 razy, czyli częściej niż raz dziennie. Najwięcej osób skorzystało z jednośladów w czerwcu (34 578 wypożyczeń) i lipcu (25 582), a najmniej w ostatnim miesiącu sezonu – październiku (10 900). 9 czerwca padł tegoroczny rekord wypożyczeń – rowery wypożyczono 1520 razy, co oznacza, że na każdym rowerze odbyło się statystycznie przynajmniej 8 przejażdżek.
W mijającym sezonie w CRM pojawiła się nowość – foteliki dziecięce, o które postulowali aktywni użytkownicy systemu. W takie rozwiązanie zostało wyposażonych 16 proc.  rowerów. Wchodząc na stronę www.rower.czestochowa.pl oprócz sprawdzenia, ile rowerów jest dostępnych w danej stacji, można dowiedzieć się, gdzie znajdują się rowery z fotelikami dla dzieci.
W systemie zarejestrowanych jest już ponad 21 500 osób, z czego 6,5 tys. dołączyło do grona rowerzystów miejskich w tym sezonie. W tegorocznym sezonie częstochowianie najchętniej wypożyczali rowery na stacjach Plac Biegańskiego (20 628 wypożyczeń), Plac Daszyńskiego (14 653) i Dekabrystów/Armii Krajowej (12 776). Najpopularniejsze trasy to przejażdżki między Placem Daszyńskiego a Placem Biegańskiego (2 693) i w odwrotnym kierunku (2 655) oraz stacjami Promenada/Kiedrzyńska i Dekabrystów/Armii Krajowej (2 457). Średni czas jednego wypożyczenia to 16 minut i 18 sekund. Po przerwie zimowej, w czasie której rowery zostaną poddane serwisowaniu i konserwacji, system zostanie ponownie uruchomiony w kwietniu 2020 roku.

 

 

Materiał ukazał na stronie: „Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *