Częstochowski Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Częstochowie zorganizowały konferencję dla nauczycieli pt. “Edukacja ekologiczna”, która odbyła się 18 lutego.
Celem organizatorów było zaprezentowanie ciekawego połączenia edukacji ekologicznej z edukacją europejską w szerszym aspekcie wychowania kulturowego w regionie. Aby efektywnie zrealizować założenia przedsięwzięcia, zaproszono prof. Janusza Hereźniaka, który wygłosił interesujący wykład na temat utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego. Profesor jest autorem książki “Z Jurajskim Parkiem Narodowym do Unii Europejskiej”, współautorem pomysłu i rzecznikiem idei parku, usilnie, od lat starającym się o jej urzeczywistnienie. Lata starań, pracy oraz wysiłków zaowocowały, jak na razie, poczuciem osamotnienia naukowca, który podzielił się swoimi odczuciami Don Kichota z licznie zgromadzonymi słuchaczami i poprosił ich o pomoc. Nauczyciele złożyli obietnicę propagowania szlachetnej idei parku, a nawet konkretnych działań w tym kierunku. Gościem konferencji był również wójt gminy Janów, Adam Markowski, który zabrał głos po wystąpieniu profesora, omawiając szeroko przeszkody uniemożliwiające powstanie parku. Za główne przyczyny uznał niewłaściwą politykę państwa (brak partnera do rozmów) oraz tereny sporne: Góra Zamkowa w Olsztynie, zespół pałacowy w Janowie- Złotym Potoku.
Na koniec prof. Hereźniak raz jeszcze przekonywał zebranych, iż dwie ostoje siedliskowe na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej (Ostoja Olsztyńsko-Mirowska i Ostoja Złotopotocka), posiadające bezcenne walory przyrodnicze i kulturowe powinny być bezsprzecznie chronione jako narodowe dziedzctwo dla przyszłych pokoleń. Bukowe lasy, jodłowe bory z unikatowymi gatunkami fauny i flory, wapienne ostańce, malownicze jaskinie, piękne źródła krasowe, murawy kserotermiczne, puchacze, zimorodki, dzięcioły – warto o nie walczyć, jak o nic innego w regionie!
Efektem edukacji ekologicznej jest m.in. świadomość posiadania tych skarbów, walka o nie i ich ochronę. Wiadomo, że nauczyciele spełnią swą rolę znakomicie, wykształcą u dzieci i młodzieży ekologiczne postawy, ale ważne jest również to, by wszyscy mieszkańcy naszego regionu wiedzieli, co należy chronić za wszelką cenę. By prof. J. Hereźniak nie czuł Don Kichotem a znalazł sprzymierzeńców w tak szlachetnej sprawie.
HP