W Sali Rycerskiej na Jasnej Górze 12 października 2015 roku uroczyście otwarto wystawę „Święty Jan Paweł II na znaczkach Poczty Polskiej”. Ekspozycję można podziwiać do 22 października 2015 r.
Wystawa zawiera unikatowe znaczki, między innymi, emisję pt. „Kanonizacja Papieża Jana Pawła II”, która została uznana za najpiękniejszy na świecie znaczek o tematyce sakralnej w 2014 roku. Ciekawostką jest to, że aureola wokół głowy papieża jest utworzona mikrodrukiem z wykonanych w siedmiu liniach napisów najsłynniejszych zawołań papieskich, pochodzących z jego przemówień i pism.
– To już trzecie wyróżnienie Jury Międzynarodowej Nagrody Sztuki Filatelistycznej im. Św. Gabriela we Włoszech dla polskiego znaczka w ciągu ostatnich 6 lat. Poprzednio Poczta Polska otrzymała za emisję „Beatyfikacja Papieża Jana Pawła II” z 2011 roku i za emisję „25. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” z 2009. 10 października br. odebraliśmy także nagrodę Totus, za działalność edukacyjną społeczną i kulturalną, Działalność Poczty Polskiej została również doceniona godłem „Teraz Polska” – podkreśla Agnieszka Kłodą-Dębska, zastępca dyrektora Biura Marketingu i Filatelistyki Poczty Polskiej.
Uroczystość na Jasnej Górze zgromadziła zacne grono. Na wernisażu obecni byli ksiądz arcybiskup Wacław Depo, podprzeor Jasnej Góry o. Jan Poteralski, posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Szymon Giżyński i Jerzy Sądel.
– Jasna Góra od 1382 jest miejscem gdzie przybywają Polacy i pielgrzymi z całego świata. I także był to Jan Paweł II, który uczył nas jak żyć, jak być Polakiem, jak być katolikiem. Ciągle troszczył się o naród polski, ciągle ukazywał nam Maryję, jako tę, która nas jednoczy. Ojciec. Te znaczki będą przypomnieniem nauczania Jana Pawła II, będą też głosem sumienia, czy my Polacy XXI wieku realizujemy to, o co nas prosił Jan Paweł II, czy wsłuchujemy się w głos Jana Pawła II, czy jesteśmy temu wierni, czy jakieś lobby nie chce zagłuszyć nauczania Ojca Świętego. Pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczyniają się to tego, żeby słowo Jana Pawła II było żywe – mówił o. Jan Poteralski.
Swoimi przemyśleniami podzielił się także ksiądz arcybiskup Wacław Depo. – Wystawa jest prawdą o człowieku. Te znaczki ukazują nam jak działa łaska Boga w sercu pojedynczego człowieka, któremu na imię Karol Wojtyła i Jan Paweł II. Ale ta łaska działa dla wspólnoty, On nie zachował tego daru tylko dla siebie, dlatego wspólnota niech będzie też naszym udziałem, bo On nas tego uczył, również w tym miejscu. Dzieło jest także misją, czyli przesłaniem dla tego kto jest dzisiaj i przyjdzie po nas – powiedział abp Wacław Depo.
Obecny na uroczystości poseł Szymon Giżyński powiedział: – Historia polskiego patriotyzmu jest – jak najsłuszniej – postrzegana także jako historia konkretnych, materialnych przedmiotów, które często dosięgają rangi świętego, narodowego symbolu. Jest to – przypominając z długiego szeregu przykładów – i pieczątka Rządu Narodowego z Powstania Styczniowego, i guzik z oficerskiego płaszcza z grobów Katynia, i patriotyczna biżuteria, i wreszcie: znaczek – ten emisariusz narodowych znaczeń. Znaczki Poczty Polskiej opiewające piękno polskiej przyrody, krajobrazu, architektury, sztuki; sławiące polskich bohaterów narodowych i twórców narodowej kultury to nic innego, jak przypominając słowa wielkiego, polskiego filozofa, o. Innocentego Marii Bocheńskiego, spełnienie patriotycznego, tym samym: religijnego – bo tak to jednoznacznie rozumiał Ojciec Bocheński – obowiązku. Jakże to pięknie konweniuje z ideą jasnogórskiej wystawy, poświęconej Osobie Świętego Jana Pawła II, upamiętnionej na znaczkach Poczty Polskiej. To przecież nikt bardziej, jak właśnie Ojciec Święty Jan Paweł II, służył narodowi polskiemu heroicznym przykładem wiary, czyli miłości Boga i patriotyzmu, czyli miłości Ojczyzny. Do wyrazów głębokiego szacunku dołączam zatem serdeczne podziękowania na ręce księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Ojca Podprzeora Jana Poteralskiego i przedstawicieli kierownictw Poczty Polskiej za to, że możemy się cieszyć i duchowo sycić tą piękną, papieską wystawą na Jasnej Górze.
Wystawę zaprezentowaną na znaczkach, ukazującą drogę Jana Pawła II od początku pontyfikatu aż do chwili kiedy został świętym można obejrzeć także w Warszawie w Kościele św. Anny (do 31 października 2015 r.), we Wrocławiu w Katedra św. Jana Chrzciciela (do 31 października 2015 r.) i w Krakowie w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II (do 30 listopada 2015 r.).
GUR