Od 11 do 30 stycznia w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie można oglądać wystawę „Martwa Natura”, przygotowaną przez Grupę Artystyczną „Werniks”, działającą przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Częstochowskiej.
Na ekspozycję, której temat zaproponował przewodzący grupie Jerzy Klimczak, składają się po dwie prace 14 twórców. – To zderzenie dwóch spojrzeń artysty na martwą naturę – indywidualnej i zainspirowanej obrazem znanego malarza – mówi Klimczak. Ideę takiej formuły pracy pozytywnie ocenia dr Zdzisław Żmudziński, prof. AJD. – Wykonanie obrazu-kopii starego mistrza daje możliwość poznania jego warsztatu. To rozwija wyobraźnię artysty i jego malarską technikę– mówi Żmudziński.
Wystawa „Martwa natura” prezentuje dobry poziom warsztatowo-artystyczny, uderza różnorodnością wizji tematu. – U członków grupy „Werniks” widzę coraz wyższy poziom, stosują nowe techniki malarskie. Trzeba doceniać ich pasję i kreatywność, radość, którą daje im twórczość. Warto pokazywać ich dzieła i warto nad nimi się zadumać – komentuje Zdzisław Żmudziński. .
„Werniks” powstał siedem lat temu, skupia 23 członków, zarówno osoby legitymujące się tytułem Liceum Plastycznego i wyższej uczelni jaki i pasjonatów amatorów. Artyści swoje umiejętności kształcą pod okiem częstochowskich wykładowców AJD, od wielu lat rolę tę pełni prof. AJD Leon Maciej, ale od niedawna również Jerzy Klimczak. – Nasze zajęcia, to praca kolektywna. Obrazy są omawiane, dążymy do tego, by prace przeznaczone na wystawę doprowadzić do perfekcji – mówi Klimczak.
I takie są obrazy również Wandy Tkacz, która o sobie mówi „nowicjuszka w tej sztuce”. – Zaczęłam malować po sześćdziesiątce, a do „Werniksu” trafiłam trzy lata temu. Jestem z zawodu choreografem, co ułatwia mi malowanie, ale tu wiele się nauczyłam. „Werniks” to wspierający się wzajemnie ludzie, bez z nutki zazdrości, otwartych, z dobrą, życzliwą radą – mówi Wanda Tkacz. – W grupie panują rodzinne relacje, wszystkich łączy przyjaźń i wzajemny szacunek – potwierdza Jerzy Klimczak.
W kwietniu br. w Klubie „Nasza Praca”, przy ul. Broniewskiego 3, „Werniks” zaprezentuje doroczną wystawę prac.
URSZULA GIŻYŃSKA