XVIII KONKURS DENDROLOGICZNY PT. „ZNAM DRZEWA I KRZEWY” IM. PROF. JANUSZA HEREŹNIAKA
Pomysłodawcą konkursu był znany przyrodnik-dendrolog prof. Janusz Hereźniak, orędownik utworzenia Jurajskiego Parku Narodowego. Od ubiegłego roku, po śmierci Profesora, przedsięwzięciu nadano jego imię.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 22 grudnia 2017 roku w IX Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Częstochowie wręczono nagrody laureatom XVIII edycji Konkursu Dendrologicznego pt. „Znam drzewa i krzewy” im. prof. Janusza Hereźniaka. Projekt zorganizowali: dendrolodzy z oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego przy Uniwersytecie Łódzki, Zarząd Okręgu LOP w Częstochowie i LO im. C. K. Norwida. O tytuł najlepszego znawcy drzew i krzewów walczyło 18 uczniów z gimnazjów i szkół średnich z Częstochowy i regionu częstochowskiego. W pierwszym etapie musieli rozwiązać test z 50 pytaniami z zakresu: morfologii, geografii i ekologii roślin oraz ochrony drzew i krzewów, w praktycznej części – rozpoznać 23 okazy drzew i krzewów występujących w pobliżu LO im. Norwida w Częstochowie. Wiedzę uczestników oceniało jury, w którym zasiedli: wiceprezes Zarządu LOP w Częstochowie Maria Jasińska, i członek Zarządu LOP Maria Wasik-Tyrała, nauczyciel z LO im. Norwida Barbara Wcześniak i pracownik Częstochowskiego Muzeum z Działu Przyrody Elżbieta Janik.
W kategorii gimnazja zwyciężyła Dominika Tokarz, drugie miejsce zajęła Natalia Walicka, trzecie – Sandra Makles (wszystkie dziewczynki z SP nr 3 w Kłobucku).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Anna Drynda z IX LO im. Norwida w Częstochowie, drugie – Weronika Pieczewska z IX LO im. Norwida w Częstochowie, trzecie ex aueqo – Helena Bogus z IX LO im. Norwida w Częstochowie i Dawid krawczyk z II LO im. R. Traugutta w Częstochowie. Wyróżnienia uzyskali: Wiktor Rybak (LO im. Norwida) oraz z LO im. Traugutta – Kornelia Kabała i Kamila Drewniak.
– Drzewa są nieodłączną częścią naszego świata, która przez człowieka nie jest wystarczająco doceniana. Moim ulubionymi drzewami są brzozy. To one jako pierwsze zazieleniają parki, są kojarzone z polskim krajobrazem, także w wymiarze patriotycznym. W konkursie startuję drugi raz. Przygotowania były stricte praktyczne. Lubię wędrówki i wykorzystałam to do obserwacji i lepszego poznania drzew. Myślę, że to było kluczowe i mogłam wykazać się zdobytą w ten sposób wiedzą – powiedziała „GCz” Anna Drynda. .
Główna, przechodnia nagroda zespołowa konkursu (tablica-płaskorzeźba), ufundowana przez Prezydenta Miasta Częstochowy, tym razem trafiła do IX LO im. Norwida, ponieważ najlepszy okazał się zespół uczennic tej szkoły, przygotowany przez Barbarę Wcześniak i Renatę Malinowską.
Organizatorzy dziękują fundatorom nagród: Wydziałowi Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Miasta Częstochowy, Zarządowi LOP w Częstochowie i IX LO im. Norwida w Częstochowie oraz dyrektorowi IX LO im. Norwida Krzysztofowi Wachowiakowi za udzielenie gościny na przeprowadzenie konkursu.
– Przyroda jest środowiskiem, które należy bardzo chronić i pielęgnować, zwłaszcza w mieście. Dlatego staramy się poprzez wspieranie wszelkich inicjatyw w różnych szkołach i instytucjach wpływać na budowanie ekologicznej wiedzy i świadomości mieszkańców naszego miasta – podsumował konkurs reprezentujący Urząd Miasta Częstochowy Sławomir Jończyk, kierownik referatu przyrody i utrzymania zieleni.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.
UG