Do 15 grudnia 2016 r. właściciele i zarządcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków mogą składać wnioski o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane renowację swoich budynków.
Dotacja udzielana jest na podstawie uchwały Nr 766/XLVIII/2005 Rady Miasta Częstochowy z dnia 29 sierpnia 2005 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Prawo otrzymania dotacji z budżetu miasta przysługuje podmiotom posiadającym tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.
Dotacja może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na wykonanie prac. W przypadku wyjątkowej wartość historycznej, artystycznej lub naukowej zabytku lub wymogu przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych dotacja może być udzielona w wysokości do 100% nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót.
Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie dotacji uwzględniana jest przede wszystkim merytoryczna wartość złożonego wniosku, dostępność zabytku dla ogółu społeczności lokalnej i turystów, rola zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej, promowanie kultury oraz historii miasta, wartość historyczna, stan techniczny zabytku oraz udział środków własnych podmiotu obiegającego się o dotację.
Dotacje przyznaje Rada Miasta Częstochowy na wniosek Prezydenta Miasta Częstochowy.
W 2016 roku dotacje na łączną kwotę 100 tys. zł. otrzymali właściciele nieruchomości położonej przy Al. Najświętszej Maryi Panny 16 i przy Al. Wolności 13.
Druk wniosku można pobrać poprzez stronę internetową Urzędu Miasta w zakładce Gospodarka – Informacje o dotacjach na obiekty zabytkowe. Znajdują się tam również szczegółowe informacje o zasadach udzielanych dotacji.
r