Częstochowskie szkoły poza pierwszą setką


W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych za rok 2011/2012 portalu edukacyjnego Perspektywy.pl częstochowskie szkoły, nawet te, które dotąd cieszyły się wysokimi notowaniami, nalazły się poza pierwszą setką.

W ogólnopolskim rankingu szkół ponadgimnazjalnych za rok 2011/2012 portalu edukacyjnego Perspektywy.pl częstochowskie szkoły, nawet te, które dotąd cieszyły się wysokimi notowaniami, nalazły się poza pierwszą setką.

Oceniono 500 liceów i 250 techników z całej Polski. Kryteria były standardowe: sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i zawodowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, opinie nauczycieli akademickich, a w przypadku techników dodatkowo liczył się egzamin zawodowy.
Częstochowskie szkoły sklasyfikowano poza pierwszą setką, wszystkie placówki obniżyły swoje dotychczasowe pozycje. IX LO im. Norwida uplasowało się na 108. miejscu, tak jak w poprzednim roku. Kolejne, nasze renomowane liceum – LO im. Traugutta zajęło 229. miejsce; LO Sienkiewicza – 242., a LO im. Kopernika – 277. Jeszcze słabiej wypadły licea w regionie. I LO im. Mickiewicza w Lublińcu uplasowało się na 423. miejscu, I LO STO im. Herberta – na 447, a LO im. Sucharskiego w Myszkowie – na 476.
W rankingu techników nie ma żadnej szkoły z Częstochowy. Natomiast Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych w Lublińcu uzyskało 232. pozycję.
Perspektywy przygotowały też ranking szkół w poszczególnych województwach. Niestety i tu kiepskie lokaty naszych liceów i techników. Żadne nie znalazło się w pierwszej dziesiątce choć był czas, że „Norwid” piastował chlubne pierwsze miejsce.

Rankingi, co podkreślają dyrektorzy i nauczyciele, są dyskusyjne, bo cyferki nie zawsze odzwierciedlają poziom nauczania w szkołach. Niemniej w tej klasyfikacji podsumowano podstawowe wskaźniki efektów nauczania. Fatalnie niskie pozycje częstochowskich szkół niestety, świadczą o dość miernych efektach edukacyjnych niewystarczającym. Warto zatem powziąć konkretne kroki, by tę sytuację zmienić. Może reorganizacja zaproponowana przez naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta i częstsze wewnętrzne kontrole przyniosą oczekiwane efekty z korzyścią dla częstochowskich uczniów.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *