CZĘSTOCHOWSKIE FIRMY DLA EKOLOGII. Będzie jeszcze mniej pyliło


Fortum, firma obsługująca w częstochowską ciepłownię, chce zrealizować kompleksowy pakiet inwestycyjny w Częstochowie, który zwiększy efektywność produkcji energii i poprawę jakości powietrza w mieście.

Jak dotychczas firma zmodernizowała kotłownię szczytową przy ulicy Pankiewicza i podjęła prace przygotowawcze do kluczowego etapu inwestycji o wartości około 50 milionów złotych, który rozpocznie się na początku przyszłego roku. Fortum wybuduje instalacje odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin kotłów szczytowych, zlokalizowanych na terenie elektrociepłowni przy ulicy Rejtana. Zlikwiduje też wysłużoną kotłownię przy ul. Brzeźnickiej.
Od wielu lat Fortum zapewnia mieszkańcom Częstochowy dostawy ciepła sieciowego, które w 86-procentach wytwarza oddana do użytku w 2010 roku nowoczesna i ekologiczna elektrociepłownia, przy ul. Rejtana. Mimo to, Fortum zdecydowało się na wdrożenie w Częstochowie kompleksowego planu inwestycyjnego, nastawionego na poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności produkcji. Jego podstawowym elementem będzie budowa czterech niezależnych instalacji odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin kotłów szczytowych, które pracują przy ulicy Rejtana.
– Zainwestujemy w rozwój obiektu, który już teraz znajduje się w czołówce najbardziej nowoczesnych i ekologicznych zakładów tego typu. Nowe instalacje pozwolą nam na wykonanie kolejnego kroku w stronę poprawy jakości powietrza w regionie poprzez dodatkowe zmniejszenie emisji i przyniesie pozytywny efekt środowiskowy. Dzięki temu nasze źródła energii będą również spełniać zaostrzone standardy unijne znacznie wcześniej niż jest to wymagane – zaznacza Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.
– Konsekwentnie inwestujemy w rozwój naszych źródeł ciepła. Jednym z priorytetów jest dla nas ograniczanie wpływu na środowisko naturalne. Przed nami bardzo intensywny czas – oprócz budowy nowych instalacji, planujemy także likwidację wysłużonej kotłowni przy ul. Brzeźnickiej. Prace obejmą wyburzenie komina oraz demontaż kotłów i pozostałych urządzeń produkcyjnych – wyjaśnia Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.

Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *