12 różnych spojrzeń malarskich Bartosza Frączka na Częstochowę można znaleźć w nowym kalendarzu miejskim na rok 2015. Swoje prace artysta zaprezentował 6 listopada w Filharmonii Częstochowskiej podczas wernisażu, połączonego z promocją miejskiego kalendarza zawierającego reprodukcje obrazów. Będzie je można oglądać w Filharmonii przez miesiąc.
Kalendarz miejski 2015 to efekt autorskiego projektu kolejnego częstochowskiego artysty. Wcześniej (2013) lokalne wątki w kalendarzu stworzył i zaprezentował Jacek Pałucha. W tym roku kalendarz miejski wspomina i promuje imprezy kulturalne, a w latach 2011-2012 „ocieplał” wizerunek administracji samorządowej prezentując najpierw dziewczyny z Urzędu Miasta („Administracja jest kobietą”), a rok później administracyjnych przedstawicieli płci brzydkiej („Urzędnicy”).
Kalendarz na 2015 r., podobnie jak w latach ubiegłych, wydany został w celach promocyjnych i będzie dystrybuowany nieodpłatnie. Trafi do miejskich instytucji i osób współpracujących z Urzędem Miasta, a także do oficjalnych gości Częstochowy. Tradycyjnie już część nakładu przeznaczona zostanie dla mieszkańców. Od grudnia kalendarz będzie dystrybuowany w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej. Wydawnictwo będzie też nagrodą w konkursach dla internautów odwiedzających miejskie profile na portalach społecznościowych oraz stronę cgk.czestochowa.pl. Koszt przygotowania kalendarza, który został wydany w nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy wyniósł 22,5 tys. zł. Wydawcą jest Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.
Bartosz Frączek urodził się w 1974 w Częstochowie. Studia ukończył z wyróżnieniem i dyplomem z malarstwa w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. W roku 2009 uzyskał stopień doktora na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP. Jest adiunktem na Wydziale Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych – m. in. w Holandii, Szwecji, Danii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii i na Węgrzech oraz ponad 170 zbiorowych na całym świecie. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, pokazywane były także na targach sztuki Hanse Art (Lubeka, Oldenburg, Brema, Hamburg), Artevent expo (Antwerpia, Arnhem) czy Artistes Contemporaines (Lozanna, Geneva). Zajmuje się głównie malarstwem oraz upowszechnianiem kultury plastycznej. Jest pomysłodawcą Międzynarodowego Biennale Miniatury oraz kuratorem wielu międzynarodowych wystaw.
W cyklach obrazów, które ostatnio maluje, pokazuje odwiedzane miasta, a właściwie autorskie kompilacje ważnych dla danego miasta elementów, które zestawione ze sobą na płótnie, tworzą nowy wątek malarski. Na liście sportretowanych miast znalazły się dotychczas: Praga, Lubeka, Saloniki, Hamburg, Mediolan, Kilonia, Berlin, Budapeszt, Rzym oraz oczywiście rodzinna Częstochowa.
Na podstawie informacji z UM Częstochowy
r