CZĘSTOCHOWA / Rzeźby Kędziory zawisły nad rynkiem. Będzie ich 14


Na Starym Rynku w Częstochowie rozpoczął się montaż rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. To element finalizowanego projektu rewitalizacyjnego, związanego z wyeksponowaniem pozostałości Ratusza Starej Częstochowy i nową aranżacją przestrzeni Starego Rynku. Postaci zawieszonych na płytą rynku będzie docelowo 14. Stworzą kolekcję pod nazwą „Teatrum – Igrce Częstocha”.

Montaż jest nie lada wyzwaniem, co było można zaobserwować przy czwartkowej wietrznej pogodzie już w czasie wieszania pierwszej rzeźby – „Sztukmistrzyni”. Obok niej pierwszą grupę rzeźb stanowią „goście specjalni”: Charlie Chaplin w gagu z balonami oraz słynny francuski linoskoczek Philippe Petit, który m.in. w 1974 r. przeszedł na linie między wieżami World Trade Center w Nowym Jorku.

Kolejne grupy postaci będą tworzyć – jak zapowiada autor rzeźb, znany częstochowski artysta Jerzy Kędziora – m.in. bawiące się dzieci, sportowcy i szczudlarze. Artysta przygotował tematycznie zestaw 20 rzeźb, a ostatecznego wyboru 14 z nich dokona już na placu budowy. Wybór będzie uzależniony od wszystkich czynników przestrzennych oraz technicznych możliwości montażowych z uwzględnieniem tzw. róży wiatrów.

W zestawie rzeźb branych pod uwagę są, oprócz montowanych 19 listopada: „Dziewczynka na kole”, „Młodzieniec z wiatraczkami”, „Dziewczynka z szarfą”, „Lalkarz”, „Dzwonnik”, „Napinająca linę”,  „Grający na cymbałach”, „Złota piłka – sportowiec”, „Atleta nad poprzeczką”, „ Sportowiec nad poprzeczką”, „Atleta nad płotkiem”, „Próba zeskoku” „Skaczący do wody”, „Akrobata z krzesłem”, „Szczudlarz I”, „Szczudlarz II” i „Szczudlarz III”.

– Projekt jest bez precedensu, rzeźby są unikatowe. Takiej prezentacji postaci balansujących nie ma Polsce ani w Europie – mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. – Wrażenie powinna robić też gra świateł przy fontannach i pawilonie, który odsłania naprawdę spore fragmenty dawnego ratusza. Sądzę, że to będzie jedno z tych miejsc w Częstochowie, które już wkrótce będziemy pokazywać naszym gościom z kraju i zagranicy.

Montaż pierwszej rzeźby śledził także 19 listopada przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zbigniew Niesmaczny.

Teatr rzeźb jest istotnym elementem projektu „Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu placu Starego Rynku”. Prace związane z częścią drogową, przebudową i aranżacją przestrzeni Starego Rynku powinny zakończyć się do końca 2020 r. W pierwszym kwartale przyszłego roku trwać będą jeszcze prace wewnątrz przeszklonego pawilonu, wzniesionego w miejscu odkrycia pozostałości murów starego Ratusza.

Część drogowa jest kosztem niekwalifikowanym inwestycji. W pozostałym zakresie – związanym z rewitalizacją Starego Ratusza i Rynku – miasto korzysta ze środków unijnych w wysokości 85% oraz środków z budżetu państwa (10%). Wkład własny miasta do tej części wynosi 5%. Koszt całości (wraz z niekwalifikowaną częścią drogową, którą finansuje budżet  miasta) to ok. 24 mln zł (z czego część kwalifikująca się do dofinansowania to ok. 18,9 mln zł).
Koncepcja, projekt, wykonanie i montaż 14 rzeźb to dodatkowa umowa opiewająca na 1,29 mln zł brutto.

Jerzy Kędziora to częstochowski rzeźbiarz, medalier i projektant wnętrz, autor oryginalnych balansujących rzeźb, które są prezentowane w wielu miejscach kraju i za granicą. W Częstochowie jest też autorem m.in. pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w alei Sienkiewicza, pomnika Louisa Armstronga przy Filharmonii Częstochowskiej oraz popiersia Kazimierza Pułaskiego w Parku Staszica.

M.in. na podstawie informacji Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM
Fot. Łukasz Kolewiński oraz Biuro Prasowe UM

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *