2 kwietnia w całej Polsce odbywały się uroczystości czwartej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Również Częstochowa oddała hołd wielkiemu Rodakowi.
1 kwietnia z Rzymu do Częstochowy dotarła sztafeta z pochodnią Jana Pawła II tzw. Fiaccola di Lolek. Jaj uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, której przewodniczył biskup Jan Wątroba z archidiecezji częstochowskiej. Po Mszy św. uczestnicy sztafety przebiegli z pochodnią z Jasnej Góry przez III Aleję Najświętszej Maryi Panny do Urzędu Miasta Częstochowy, gdzie zostali przyjęci przez prezydenta miasta Tadeusza Wronę.
W szczególny sposób pamiętano o Papieżu na Jasnej Górze. 2 kwietnia, od samego rana przybywały zarówno zorganizowane grupy jak i pielgrzymi indywidualni. Pątnicy modlili się o Jego beatyfikację w Kaplicy Matki Bożej oraz pod pomnikiem Jana Pawła II na wałach. Klasztor był specjalnie udekorowany na tę okazję − na murach zawieszono ogromnych rozmiarów wizerunek Papieża z napisem: „Proszę Was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie”, a z głośników przez cały dzień emitowane były fragmenty archiwalnych przemówień Wielkiego Pątnika, które wygłaszał podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny.
– Kocham Jana Pawła II i czuję Jego ojcowską dłoń nade mną cały czas. Lubię i często przechodzę pod jego Oknem na Franciszkańskiej 3. Bywam w Bazylice OO. Franciszkanów i często siadam w ławeczce, gdzie siadał JPII. Ładuję wtedy swoje serce. Rozmawiam z Panem Bogiem i z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Zawsze widzę Go w swoim życiu w wymiarze Bożego Miłosierdzia. Fakt, że od kilku lat mieszkam w Krakowie i czuję się wspaniale, uważam za szczególny dar Jana Pawła II – mówi Alicja Waszczuk z Krakowa.
Głównym punktem jasnogórskich uroczystości ku czci Jana Pawła II była Msza św. w intencji Jego beatyfikacji pod przewodnictwem o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry, po której wierni przeszli z lampionami pod pomnik Papieża na wałach. O 21.00 metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego, o 21.37, w godzinie odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca odmówiono modlitwę o Jego beatyfikację.
– Wielkość Jana Pawła II polega przede wszystkim na tym, że był on osobą autentyczną. Zawsze kierował się prawdą. Kochał ludzi. Nigdy nie potępiał, starał się szanować ludzkie poglądy i nie narzucać nikomu swoich przekonać. Ta łagodność w świecie pełnym natarczywości i brutalności była jednym z powodów jego popularności – mówi Marcin Gonera, jeden z uczestników uroczystości.
Forum młodych „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym”, Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego w kościele akademickim pw. św. Ireneusza oraz „Watra Akademicka” złożyły się na akademicki program obchodów 4. rocznicy śmierci Papieża w Częstochowie.
– Jan Paweł II był człowiekiem tak dużego formatu. Cenię za go za wartości, które ciągle odkrywam. Był on na pewno człowiekiem wolnym i całkowicie oddany Bogu. W czasach komunistycznego zniewolenia pokazywał jak być wolnym. Mówił: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Wzywał do solidarności: „Jeden drugiego brzemiona noście. Kochał nas, ale i wymagał: Musicie od siebie wymagać, nawet, gdyby inni od was nie wymagali. Szczególnego zaszczytu, dzięki Papieżowi doznali Polacy. Jak nie wspomnieć euforii podczas Jego wyboru na ten najwyższy urząd w Kościele. A później tego zjednoczenia, tych wielkich rekolekcji, tego cudownego święta podczas odchodzenia naszego Wielkiego Rodaka, kiedy reporterzy z innych krajów byli zdumieni taką solidarnością i atmosferą tamtych dni w Polsce. Miałam to szczęście być naocznym świadkiem tego niezwykłego pontyfikatu. Teraz z ogromną niecierpliwością czekam na beatyfikację Jana Pawła II – mówi Ania z Częstochowy.
„Moje spotkania z Janem Pawłem II”, pod takim hasłem odbyły się 2-4 kwietnia w Częstochowie harcerskie obchody 4. rocznicy śmierci Jana Pawła II, które zorganizowali harcerze z Hufca Częstochowskiego. 2 kwietnia w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się Msza św. w intencji beatyfikacji i kanonizacji Papieża-Polaka i czuwanie modlitewne przy pomniku Papieża-Pielgrzyma na pl. Ignacego Daszyńskiego.
3 kwietnia w świetlicy przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego harcerze recytowali poezję Karola Wojtyły-Jana Pawła II, 4 kwietnia na trasie Jasna Góra-Kościół św. Krzyża przeprowadzili grę terenową „Jan Paweł II – Santo Subito”.
W dniach 3-5 kwietnia w Domu Rekolekcyjnym Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie odbyło się Forum Młodych nt. nadziei.
ELŻBIETA NOWAK