Częstochowa: odsłonięcie na Jasnej Górze tablic poświęconych ofiarom Rzezi Wołyńskiej oraz sprawiedliwym Ukraińcom


W niedzielę, 5 lipca br., Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w uroczystościach w Częstochowie związanych z odsłonięciem i poświęceniem tablic w hołdzie Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947 oraz sprawiedliwym Ukraińcom, którzy udzielili swoim polskim sąsiadom pomocy i schronienia.

 

Uroczystości rozpoczną się Mszą świętą w intencji pomordowanych, sprawowaną w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, po której nastąpi ceremonia odsłonięcia i poświęcenia Tablic Pamięci. Podczas wydarzenia minister Kasprzyk zabierze głos oraz uhonoruje medalem „Pro Patria” członków Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów i Światowego Kongresu Kresowian (organizatorów niedzielnej uroczystości), którzy w sposób szczególny zasłużyli się w upamiętnianiu zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Ostatnim punktem programu będzie konferencja naukowo-historyczna w Sali Papieskiej im. Św. Jana Pawła II.

Wcześniej, w sobotę wieczorem, Jan Józef Kasprzyk weźmie udział w uroczystym apelu w Instytucie Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie w ramach XXI Konnej Pielgrzymki na Jasną Górę. W uznaniu zasług na rzecz kultywowania polskich tradycji niepodległościowych minister Kasprzyk uhonoruje ks. Andrzeja Dmochowskiego, wachmistrza ochotniczego plutonu kawalerii 10. Pułku Ułanów Litewskich, medalem „Pro Patria”, po czym zabierze głos.

4 lipca 2020 r., Częstochowa
    godz. 21:00 – Instytut Prymasa Wyszyńskiego, ul. Wyszyńskiego 12.

5 lipca 2020 r., Częstochowa (Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2)
    godz. 9:00 – Msza św., Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej,
    godz. 10:00 – Odsłonięcie i poświęcenie Tablic Pamięci,
    godz. 11:00 – Konferencja, Sala Papieska im. Św. Jana Pawła II.


11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Był to kulminacyjny moment trwających od 1939 ataków nacjonalistów ukraińskich na ludność polską zamieszkującą Kresy Wschodnie II RP. W samych tylko latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzono na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Polacy ginęli od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw. Kres ukraińskim zbrodniom położyła Akcja „Wisła” prowadzona od 1947 r. przez struktury państwowe Polski Ludowej. 22 lipca 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *