Władze miasta podjęły decyzję o rozpoczęciu programu pilotażowego LED w ramach przeprowadzonej wspólnie z Tauron Dystrybucja modernizacji oświetlenia w mieście.
Przy ul. Wolności i al. Kościuszki zostało zamontowanych 131 opraw LED-owych firmy Philips, które przyniosą miastu wymierne oszczędności i poprawią komfort jego mieszkańców. Nowe oprawy oświetleniowe LED są wyposażone w indywidualny układ redukcji strumienia świetlnego w celu dopasowania pracy opraw do indywidualnych potrzeb miejsca instalacji.
– Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ oświetlenie LED jest nie tylko energooszczędne i ekologiczne, ale również bardziej przyjazne dla mieszkańców. Białe światło LED sprawia, że po zmroku rozpoznawanie obiektów, kolorów i kształtów staje się łatwiejsze, co wpływa na bezpieczeństwo pieszych i kierowców – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.
W Częstochowie, gdzie jest zamontowanych ponad 22 tys. opraw ulicznych o mocy 3 400 KW, opłaty za energię wynoszą obecnie ok. 6,2 mln złotych rocznie. W przypadku gdyby jednorazowo przeprowadzić wymianę wszystkich opraw na oprawy w technologii LED rachunek za energię mógłby się zmniejszyć nawet o 35 proc.
Jeden z pierwszych projektów wdrożenia oświetlenia drogowego LED w Polsce miał miejsce w Krakowie, gdzie zdemontowano przestarzałe oprawy sodowe i zastąpiono je lampami LED. Nowoczesne oświetlenie wprowadzono również m.in. w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Lublinie, Łodzi, Gdańsku i Olsztynie. Tego typu modernizacja jest jednak dostępna nie tylko dla średnich i dużych miast. Przykładem może być gmina Trzebielino, która jako pierwsza w kraju, została w pełni oświetlona przy użyciu energooszczędnego oświetlenia LED.
UG