Częstochowa została jednym z laureatów nagrody Eco-Miasto. W tegorocznej edycji konkursu została zagrodzona za realizację gospodarki wodnej.
W zorganizowanym przez Ambasadę Francji i warszawskie Centrum UNEP/Grid konkursie oceniano efektywność miast w kategoriach: mobilność zrównoważona, zieleń a powietrze, gospodarka wodna, efektywność energetyczna budynków, gospodarka odpadami i systemy energetyczne. W każdej z kategorii przyznano po dwie nagrody: dla miasta powyżej i poniżej 100 tys. mieszkańców.
Częstochowa została nagrodzona w kategorii gospodarka wodna (w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców). Oceniający docenili wysokie osiągnięcia miasta związane z oczyszczaniem ścieków komunalnych, a także prowadzenie ciekawych działań na rzecz edukacji mieszkańców w zakresie gospodarki wodnej – m.in. zachęcanie do picia wody z kranu (częstochowska kranówka pochodzi ze skał wapiennych górnej Jury, dzięki czemu spełnia najwyższe normy czystości i nadaje się do bezpośredniego spożycia), akcje oszczędzania wody, czy kampanie informacyjne (w tym szkolne), promujące racjonalne wykorzystanie wody. Miasto uzyskało też jeden z najwyższych wskaźników skanalizowania (obecnie do miejskiego systemu kanalizacyjnego podpiętych jest blisko 93 proc. mieszkańców). Na ostateczną ocenę wpływ miały również fakty, że 100 proc ujmowanej w mieście wody to wody podziemne oraz że system oczyszczania ścieków spełnia wszystkie normy unijne.
W nagrodę reprezentacja Częstochowy odpowiedzialna za gospodarkę wodną wyjedzie na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Pollutec we Francji.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięły 63 miasta, Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 listopada w Warszawie i była częścią Międzynarodowej Konferencji „INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”. Podczas uroczystości łącznie przyznano 12 nagród oraz 16 wyróżnień.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna”
(wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki
Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska
organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki
Wodnej w Katowicach.
łs