Cudów nie ma, jest medycyna


WALKA Z NADWAGĄ

Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością objęło patronatem merytorycznym program edukacyjny „Recepta na odchudzanie” poświęcony profilaktyce nadwagi i otyłości.
W ramach tego programu powstała strona internetowa www.odchudzanie.org.pl, wspierająca pacjentów odchudzających się pod okiem specjalistów.
Nadwaga i otyłość to w Polsce problem społeczny – dotyczy 61,6 proc. mężczyzn i 50,3 proc. kobiet i może być przyczyną chorób serca, układu krążenia, układu pokarmowego, stawów i kręgosłupa, a także wielu zaburzeń hormonalnych. Zbędne kilogramy wpływają niekorzystnie nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną, ale mogą stać się także przyczyną kryzysów psychicznych i złych relacji z otoczeniem.
Masa ciała ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Należy ją więc systematycznie kontrolować. Najprostszym i najczęściej stosowanym wskaźnikiem prawidłowej wagi jest BMI (Body Mass Index). Aby go obliczyć, należy podzielić masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Przykładowo dla masy 60 kg i wzrostu 1.65m, BMI= 22.

Co oznacza BMI?
· poniżej 18,5 – niedowaga
· od 18,5 do 24,9 – masa prawidłowa,
· od 25 do 29,9 – nadwaga
· powyżej 30 – otyłość.
Nadwagi i otyłości nie wolno rozpatrywać jedynie w kategoriach estetycznych. I chociaż większość z nas bagatelizuje ten problem – otyłości, czy nadwagi nie da się wyleczyć trzydniową głodówką, czy „dietą cud.” Proces dochodzenia do wagi właściwej wymaga stałego nadzoru lekarza – począwszy od ustalenia przyczyn przyrostu masy ciała, analizy funkcjonowania organizmu i trybu życia, poprzez dopasowanie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, aż po kontrolę rezultatów.
Rola lekarza w odchudzaniu.
Próby samodzielnego odchudzania się, bardzo trafnie podsumowała aktorka, Totie Fields: „Przez dwa tygodnie byłam na diecie i wiesz ile straciłam? Czternaście dni.” Aż 95 proc. odchudzających się na własną rękę doświadcza porażki. Dlaczego? Bo odchudzanie to cały proces, na który składa się nie tylko odpowiednio dobrana dieta, ale przede wszystkim zmiana dotychczasowego stylu życia i nastawienia psychicznego – nie MUSZĘ się odchudzać, ale CHCĘ! Walka z nadwagą i otyłością jest w pewnym sensie walką z nałogiem, dlatego trwa tak długo i wymaga od pacjenta silnej woli i wielu wyrzeczeń.
Zdaniem pani prof. dr hab. n. med. Barbary Zahorskiej-Markiewicz, kierownik Katedry Patofizjologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i Poradni Leczenia Chorób Metabolicznych WAGA, „poza niekorzystnym wpływem na zdrowie fizyczne nadwaga i otyłość mają negatywny wpływ na kondycję psychiczną. Ograniczają codzienne aktywności, bywa nawet, że utrudniają znalezienie pracy, a w konsekwencji pogarszają jakość życia, stymulują niską samoocenę, złe samopoczucie, a nawet powodują depresję i izolację społeczną”.
Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem kuracji odchudzającej skonsultować się z lekarzem: internistą, lekarzem rodzinnym, dietetykiem, a najlepiej lekarzem bariatrą. Tylko lekarz może podać właściwą receptę na odchudzanie, indywidualnie dopasowaną do potrzeb pacjenta. Dla niektórych wystarczy rozpisanie odpowiedniej diety i zwiększenie aktywności fizycznej, inni będą potrzebowali leczenia farmakologicznego, być może również pomocy dietetyka, psychologa, czy fizykoterapeuty.
Pod patronatem Polskiego Towarzystwo Badań nad Otyłością powstała strona internetowa www.odchudzanie.org.pl. Jest to serwis edukacyjny poświęcony profilaktyce nadwagi.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *