Ciąża bez alkoholu


OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA

O tym, że picie alkoholu przez kobiety ciężarne jest groźne dla płodu, nie trzeba nikogo uświadamiać, a jednak, coraz częściej słyszymy o pijanych młodych matkach i kobietach w ciąży.

6. września b.r. w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię “Ciąża bez alkoholu” organizowaną przez Państwową Agencję Rozwiązywania Alkoholowych pod patronatem Ministra Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Biura WHO w Polsce.

W kampanii podkreśla się, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży i każda ilość wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Przekazy zachęcają kobiety do zachowania całkowitej abstynencji w okresie ciąży. Informacje kierowane są do wszystkich kobiet pijących alkohol (nie tylko uzależnionych), będących w wieku rozrodczym.
Alkoholowy zespół płodowy może być przyczyną wielu specyficznych opóźnień rozwojowych, które w konsekwencji prowadzą do trudności szkolnych oraz wychowawczych na różnych etapach rozwoju dziecka. – Kilkuletnie działania różnych instytucji doprowadziły wprawdzie do wzrostu świadomości szkód zdrowotnych u dzieci spowodowanych piciem alkoholu przez ciężarne kobiety, jednak doświadczenie wskazuje na ogromne potrzeby w tym zakresie. Jak mówią statystyki 80 procent dzieci z rozpoznanym zespołem FAS bądź FAE wychowuje się poza rodzinami biologicznymi w rodzinach adopcyjnych i zastępczych oraz placówkach opiekuńczych. Stąd profilaktyka i edukacja w tym zakresie stały się ważną częścią podejmowanych przez nas Ośrodek działań – mówi prezes Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Częstochowie Teresa Satława.
Od 2005 roku placówka ta realizuje zadanie “Trzymaj FASon!”, współfinansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Częstochowy. Głównym jego celem jest przede wszystkim uchronić jak największą liczbę dzieci przed płodowym zespołem alkoholowym oraz rozwinąć skuteczną pomoc dla tych, które żyją z syndromem FAS/FAE.
W ramach realizowanego przez KOAO zadania “Trzymaj FASon!” jesienią 2007r. odbędzie się trzecia edycja szkolenia “Alkoholowy zespół płodowy i efekty alkoholowego uszkodzenia płodu FAS/FAE” dla opiekunów dzieci z rozpoznaniem FAS/ FAE. Odbędzie się również szkolenie dla pedagogów szkolnych i nauczycieli oraz pracowników socjalnych – wszyscy uczestnicy otrzymają plakaty i ulotki oraz materiały informacyjne.

Prowadzony przez Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Częstochowie Punkt Pomocy Rodzinie przez cały rok udziela porad rodzinom opiekującym się dziećmi z FAS oraz problemem alkoholowym. Konsultacji udzielają psycholog, pedagog oraz prawnik.
Więcej informacji o realizowanym przez Katolicki Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy zadaniu “Trzymaj FASon” oraz dla osób zainteresowanych uczestnictwem w szkoleniach na stronie www.przysposobienie.pl
KATOLICKI OŚRODEK ADOPCYJNO-OPIEKUŃCZY
Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej
42-200 Częstochowa, Al. Jana Pawła II nr 82,
tel. fax 034 / 366 49 91, tel. kom. 0-607 355 014, 0 607 355 044
e-mail:adopcja_czestochowa@wp.pl
Inne przydatne linki:
PARPA – Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Strona FAS – Wyczerpujące informacje o FAS

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *