Chcę, chociaż nie muszę – być wolontariuszem


II FORUM WOLONTARIATU

8. kwietnia z inicjatywy częstochowskiego Inkubatora Organizacji Pozarządowych przy Stowarzyszeniu Wzajemnej Pomocy „Agape” oraz Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM zorganizowano II Forum Wolontariatu, połączone z konferencją upowszechniającą rezultaty projektu „Partnerstwo na Rzecz Profesjonalizacji Trzeciego Sektora”

Na spotkanie w budynku RODN przy ulicy Jana Pawła II przybyło kilkudziesięciu przedstawicieli częstochowskich kół wolontariatu, chcących podnieść swoje kwalifikacje w zakresie efektywnego niesienia pomocy potrzebującym. Każdy z delegatów z 15 częstochowskich szkół średnich i gimnazjów mógł zabrać ze sobą 5 podopiecznych. Gościnnie stawili się także ideowcy z Włoch. – Od kilku lat działam w wolontariacie. Jako koordynator wolontariuszy w naszej szkole, chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o tej posłudze. Na co dzień zajmuję się terapią behawioralną dzieci z autyzmem. Uważam, że należy robić wszystko, by jak najskuteczniej pomagać takim osobom – powiedziała „GCz” nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 Monika Lewandowska-Lipa.
Okazji na podniesienie kwalifikacji było wiele. Poza wykładami teoretycznymi, edukującymi m.in. o działaniu wolontariatu w Unii Europejskiej, sposobach funkcjonowania inkubatorów organizacji pozarządowych w woj. śląskim, czy istocie zaangażowania społecznego w życiu człowieka, zgromadzeni mieli także możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych. – Podczas warsztatów można sprawdzić swoje umiejętności, dowiedzieć się, kto może być wolontariuszem, jaka jest motywacja, by nim zostać, jakie są obowiązki i co mówi ustawa o prawach takich działaczy – poinformowała nas specjalistka ds. współpracy ze społecznością lokalną w Inkubatorze Marzena Witczak. Dodatkową atrakcją tego dnia była prezentacja podsumowująca wyniki starań uczestników poszczególnych warsztatów.
Częstochowski Inkubator Organizacji Pozarządowych to funkcjonujący od 2007 roku projekt, którego głównym celem jest wspieranie zarówno już istniejących stowarzyszeń i grup nieformalnych, jak i dopiero zamierzających zarejestrować się jako stowarzyszenie lub fundacja. Działając na terenie Częstochowy i okolic, IOP zapewnia opiekę merytoryczną, pomoc techniczną, rzetelną informację oraz szkolenia i poradnictwo, niezbędne w rozwoju danej aktywności. Wtorkowe forum to już druga tego typu intencja społeczna, pokazująca że działanie w grupie jest o wiele skuteczniejsze, niż samodzielne starania. – Takie spotkania integrują całe środowisko wolontariuszy. Przychodząc tutaj, oni widzą, że nie są sami w swojej działalności. Krzewienie chęci pomagania innym to przecież bardzo szczytna idea – podkreśliła współorganizatorka spotkania, wiceprezes Agape Paulina Jesionowska.
Wszyscy zainteresowani wsparciem ze strony stowarzyszenia mogą zgłaszać się do siedziby przy ulicy Wolności 44. Kontakt dostępny także pod numerami tel. 034/3627866, 0501356810 i adresem swpagape@go2.pl

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *