Grupa częstochowskich radnych, z Jerzym Zającem z PO na czele, wystąpiła z projektem uchwały o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Częstochowy Zygmuntowi Roratowi, częstochowianinowi żydowskiego pochodzenia. Akcentują, że swoją postawą i działalnością zasłużył on, by stanąć w jednym szeregu obok Ojca Świętego bł. Jana Pawła II i prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Zygmunt Rolat urodził się w Częstochowie 81 lat temu. Po wojnie, która zabrała mu matkę i starszego brata, Zygmunt wyjechał do USA, gdzie rozwinął biznes i zajął się działalnością filantropijną i społeczną. Między innymi był przewodniczącym amerykańskiego komitetu wspierania budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, członkiem zarządu Fundacji Kościuszkowskiej. Jest też przewodniczącym Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków, które powstało z jego inicjatywy i dzięki jego wysiłkowi. Do Polski po raz pierwszy powrócił w latach 60. XX wieku, w latach 80. nawiązał kontakt z ludźmi Solidarności.
Wnioskodawcy podkreślają wkład Zygmunta Rolata w sponsorowanie kultury częstochowskiej, integrację emigracyjnego środowiska Żydów częstochowian oraz jego emocjonalny związek z dawną ojczyzną. To on zorganizował i sfinansował trzy spotkania Żydów Częstochowian i ich Potomków w Częstochowie, ponadto przy współpracy Akademii im. Jana Długosza, Muzeum i Archiwum Częstochowskim przygotował wystawę „Żydzi Częstochowianie”, która później była prezentowana w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Houston, Filadelfii, Toronto. Z inicjatywy Z. Rolata wystąpił w Częstochowie światowej sławy skrzypek Joshua Bell.
Za zaangażowanie w budowanie mostu pojednania i powstanie Muzeum Żydów Polskich prezydent RP śp. Lech Kaczyński w 65. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim przyznał Zygmuntowi Rolatowi Krzyż Komandorski Orderu Zasług RP.
UG