Nowo otwarty, częstochowski oddział leczenia dorosłych w śpiączce będzie finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To pierwsze takie miejsce w województwie śląskim i drugie w Polsce.
28 września br., w siedzibie Centrum Opieki, miało miejsce uroczyste otwarcie Oddziału Leczenia Dorosłych w Śpiączce. Wydarzenie było również okazją do zainaugurowania działalności Fundacji „Pobudka w Zdrowiu”, której celem jest poszukiwanie nowych metod leczenia dorosłych w śpiączce.
W powrocie do zdrowia pacjentom ma pomóc m.in. cyberoko. To profesjonalne urządzenie wykorzystywane w diagnozie neurologicznej, rehabilitacji i, przede wszystkim, komunikacji z osobami w stanie minimalnej świadomości i zespole zamknięcia. Cyber-Eye nie tylko pomaga w porozumiewaniu się, ale również stymuluje funkcje poznawcze pacjenta, poprawia koncentrację i koordynację wzrokową. Wszystko to może przełożyć się na usprawnienie pracy mózgu chorego.
Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowie obejmuje 5 łóżek. Pacjentom będzie świadczona kompleksowa opieka obejmująca, m.in. opiekę lekarza i pielęgniarki, a także badania diagnostyczne, leczenie farmakologiczne i opiekę psychologiczną. Na otrzymanie dofinansowania mogą liczyć pacjenci w stanie stabilnym, którzy oddychają samodzielnie i pozostają w stanie śpiączki nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia urazu lub sześciu miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. Chory, w dniu przyjęcia, musi mieć ukończone 18 lat.
Centrum Opieki i Rehabilitacji „Zdrowie” w Częstochowie funkcjonuje od 1999r. Świadczenie usług na rzecz osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych, do tej pory, pozwoliło na wybudzenie się ze śpiączki 7 osobom.
Więcej informacji o metodach leczenia i warunkach przyjęcia można znaleźć na stronie ośrodka www.zdrowieczestochowa.pl.
NC