Centrum Chorób Serca i Naczyń imienia Polonii Świata w Częstochowie


Do 29. kwietnia 2004 roku tylko ok. 10 procent chorych z ostrymi stanami wieńcowymi z Częstochowy i okolic korzystało z leczenia inwazyjnego. Odmiennie było rejonie Zabrza i Katowic, gdzie liczba chorych leczonych tą metodą – nie pozwalającą na nieodwracalne zmiany w mięśniu sercowym – sięgała wtedy 60-70 procent

29. kwietnia 2004 roku w Częstochowie w szpitalu przy ul. Mickiewicza uruchomiono Częstochowskie Centrum Chorób Serca i Naczyń imienia Polonii Świata. Powstało ono dzięki współpracy władz miasta, które udostępniły pomieszczenia w szpitalu miejskim. Centrum działa pod merytoryczną opieką wybitnych specjalistów: profesora Mariana Zembali (kardiochirurg) i profesora Lecha Polońskiego (kardiolog) w szpitalu przy ul. Mickiewicza.
Od tej chwili w Częstochowie sytuacja chorych na serce zmieniła się. Dzięki angiografowi – urządzeniu służącemu do przeprowadzania koronarografii (pokazuje, które naczynia wieńcowe wymagają specjalistycznej interwencji) możliwa jest natychmiastowa lokalizacja naczyń, które wymagają wprowadzenia stentu. Istotą całego zabiegu jest zakontrastowanie naczyń wieńcowych serca z poszerzeniem lub wszczepieniem stentu w niedrożne naczynie wieńcowe. Po zabiegu pacjent trafia na oddział intensywnego nadzoru.
Centrum dysponuje nowoczesnym sprzętem m.in. w postaci: angiografu, sprzętu do monitorowania pacjentów, defibrylatorów, pomp infuzyjnych, zestawu do kontrpulsacji wewnątrzaortalnej, respiratorółw, aparatu UKG, zestawu do próby wysiłkowej, zestawu Holtera. 26 łóżkowy oddział pracuje w systemie 24-godzinnym. Posiada salę do równoczesnego monitorowania 12 pacjentów w ostrych i średnich stanach wieńcowych. Współpracuje również z oddziałami internistycznymi na terenie Częstochowy i regionu.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *