Cech Krawców i Rzemiosł Odzieżowo-Włokienniczych w Częstochowie liczy ponad 400 lat. Przez cały ten okres rzemieślnicy byli i są zwartą grupą zawodową ściśle związaną z kościołem katolickim oraz kultywujacą tradycje.
Coroczne Święto patronackie Cechu, św. Gerarda i św. Teresy, zgromadziło w ostatnią niedzielę na uroczystej mszy świętej w kościele p.w. św. Wojciecha rzemieślników z rodzinami, licznych gości, poczty sztandarowe. Witając zebranych kapelan rzemiosła ks. prałat Józef Słomian zwrócil uwagę na obecność rzemieślników-krawców, reprezentujących Cechy z Warszawy i Lublina, od wielu lat związanych zawodowo i okazjonalnie z częstochowskimi kolegami z branży.
Uroczystość Cechu wypadła w Dniu Papieskim związanym z obchodami 26 rocznicy Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawla II. W homili proboszcz parafii ks. Stanisław Iłczyk zwrócił uwagę na ten ważny okres w życiu każdego Polaka. “Należy odpowiedzieć na pytania.- Czy przeżyłem ten czas zgodnie z naukami Głowy kościoła katolickiego? Czy miłość i miłosierdzie do drugiego człowieka nie są tylko hasłami bez pokrycia? Czy członkowie polskiego parlamentu, reprezentujący cały naród, podejmują decyzje godne Posła Polaka?” mówił kapłan.
W czasie liturgii Starszyzna Cechu złożyła na ołtarzu dary ofiarne. Podniosły charakter uroczystości nadawał śpiew rzemieślniczego chóru “Pochodnia”.
Z udziałem Prezydenta Miasta Częstochowy Tadeusza Wrony, kapelana rzemiosła ks. prałata Józefa Słomiana, Prezesa Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Włodzimierza Bińka, Wiceprezesów Janusza Nabiałka i Jerzego Kubika oraz Dyrektor Izby Stanisławy Drosik odbyły się dalsze obchody Święta. Zebranych w Domu Rzemiosła powitał Starszy Cechu Jarosła Kocela oraz podstarsi Henryk Dłubak i Roman Borowiecki. Zarząd Cechu z dużym uznaniem odebrał udział w uroczystości, najwyższych władz miasta oraz licznej reprezentacji środowiska rzemieślniczego, na czele z kierownictwem Izby Rzemieślniczej.
Ksiądz prałat Józef Słomian podziękował za dar jaki otrzymał od rzemiosła w związku z jubileuszem 50 lecia kapłaństwa. Piękne insygnia – symbol władzy, to podziękowanie za wieloletnią posługę. W Polsce najdłużej pełni fukcję kapelana rzemiosła.
Miłym punktem uroczystości było wręczenie najwyższych odznaczeń rzemieślniczych. Złoty Medal im. Jana Kilińskiego otrzymali: Krystyna Gulcz, Marian Kasprzak i Ireneusz Ciesielski. Srebrny Medal im.Jana Kilińskiego otrzymała Irena Rachwał.
W części artystycznej wystapil rzemieślniczy zespół instrumentalno-wokalny “Wiarusy”.
P