– Minęło 67 lat od zakończenia II wojny światowej, ale ta wojna wciąż w nas trwa, bo przecież jeszcze łzy nie obeschły – tymi słowy ks. płk. dr Wiesław Korpeta rozpoczął swe płomienne kazanie, podczas dorocznej uroczystości w „Miejscu Straceń” w Olsztynie.
10 czerwca 2012 roku, by oddać cześć polskim bohaterom, zamordowanym przez Niemców w latach 1939-1945 oraz przywódcom polskiego państwa podziemnego, skazanym na karę śmierci w „Procesie Szesnastu” w Moskwie, w 68. rocznicę tragicznych wydarzeń w „Miejscu Straceń” spotkali się mieszkańcy Olsztyna i Częstochowy. Przed mszą św., koncelebrowaną przez ks. prałata Ryszarda Grzesika, proboszcza olsztyńskiej parafii i ks. płk. dr. Wiesława Korpetę, przybyłych powitał wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski. Na uroczystości prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy Zdzisława Wolskiego prezentował wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy Jerzy Nowakowski; posła Prawa i Sprawiedliwości Szymona Giżyńskiego – redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska, zarząd powiatu częstochowskiego – radna Marzena Maniszewska.
Zgromadzeni wysłuchali patriotycznej homilii ks. pł. dr. Wiesława Korpety. – Minęło 67 lat od zakończenia II wojny światowej, a ta wojna wciąż w nas trwa, bo przecież jeszcze łzy nie obeschły. To nadal żywy, nie do końca zamknięty los naszego narodu. Tyle jeszcze jest kłamstw, tyle ziem Wschodu nam zabrano. Wyszliśmy z wojny zwycięsko, ale pobici i niesuwerenni, nie ocaliliśmy polskich Kresów, gdzie kwitł patriotyzm i wiara. Polakom zarzuca się ksenofobię, antysemityzm, a przecież to w Rzeczypospolitej wygnańcy znajdywali dom i schronienie, to Polacy walczyli o wolność na wszystkich kontynentach. Dzisiaj nadal musimy bronić tożsamości narodowej i suwerenności. Pamiętajmy słowa księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy: „by Polska była Polską” – mówił kapłan.
Po mszy prezes Antykomunistycznego Związku Więźniów Politycznych, mjr Henryk Baldowski odczytał Apel Poległych. Delegacje władz i organizacji złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci.
Uroczystość przygotowali prezydent miasta Częstochowy, wójt gminy Olsztyn oraz Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych 1939-1989 Zarząd Główny w Częstochowie. Oprawę muzyczną celebry zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Konopiska.
GAW