Harcerze w Bibliotece


W Filii nr 7 Biblioteki Publicznej, przy al. Pokoju na Rakowie, na wieczorze integracyjno-wspomnieniowym spotkali się harcerze seniorzy z młodymi druhami. Uroczystość zorganizowali członkowie 7. Częstochowskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Craft” im. Józefa Grzesiak Czarnego oraz 27. Częstochowskiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Widmo” im. Zawiszy Czarnego z okazji rocznicy 90. lat obecności harcerzy w dzielnicy Raków.

– Chcielibyśmy wysłuchać Państwa wspomnień i podzielić się własnymi – mówili Weronika Chrapońska z „Widma” i Michał Maciejewski z „Craftu”. Młodzi podkreślili, że chcą kontynuować najwspanialsze harcerskie ideały, opowiedzieli, że i im przytrafiają się różne nieoczekiwane i śmieszne zdarzenia. – Raz udało się nam dojechać na obóz zamiast do Raz zamiast do Szczecina do Torunia – mówiła Weronika. Swoimi wspomnieniami dzieli się zaproszeni goście. Wielu z nich tworzyło struktury przed drugą wojną światową, wielu działało w ruchu oporu, tak więc opowieściom nie było końca. Z wielkim wzruszeniem wspomniano postaci, które miały tragiczne losy – druha Zygmunta Biskupa, partyzanta spod Janowa, Mieczysława i Wiesława Herbsztrejtów, którzy w 1940 roku zostali rozstrzelani prze Niemców.
W spotkaniu uczestniczyli miedzy innymi, komendant Hufca ZHP Częstochowa, harcmistrz Adrian Staroniek, harcmistrz Bogusław Stanisz, harcmistrz Jan Ptak oraz Lucjan Grzybowski, dowódca Szarych Szeregów w czasie okupacji, Andrzej Szwajkowski, syn byłego dyrektora Huty, kresowiacy – Jerzy Turkiewicz i Mieczysław Hrehorów, Tadeusz Ślęzak lekarz stomatolog, Tadeusz Sitek, dowódca drużyny harcerskiej na Rakowie przed wojną, Jerzy Pałuba z Komitetu Pomocy Harcerzom na Rakowie, Irena Herbsztrejt, Alfons Ujma i dr Juliusz Sętowski.
Kierująca Filią nr 7 Mirosława Więcek podkreśliła, że harcerze opiekują się grobem Ludwika Trochimowskiego na cmentarzu na Rakowie. – To była wieka postać. Szef wydziału elektryfikacji, społecznik, sponsor biblioteki na Rakowie i opiekun harcerzy – mówiła Mirosława Więcek. Przy okazji jeden z seniorów zwrócił uwagę, że renowacji wymaga
Pomnik komendanta drużyny na Rakowie p. Czarnołęskiego na cmentarzu św. Rocha. Tym problemem powinno zainteresować się miasto.
Z okazji jubileuszu Roman Sitkowski wydał jednodniówkę „90. rocznica powstania ZHP w Rakowie 1919-2009”. Będziemy ją w odcinkach publikować na łamach „Gazety Częstochowskiej”.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *