16 kwietnia, podczas VII Krajowej Konferencji Biegłych Sądowych, w sali sesyjnej UM spotkali się specjaliści z zakresu ekonomii, rachunkowości, finansów, organizacji i zarządzania.
Uczestnicy czwartkowego spotkania dyskutowali o istocie funkcjonowania zawodu biegłego sądowego oraz o projekcie zmian w ich pracy. Fachowcy podsumowali postanowienia sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej, która opracowywała projekt. – Najważniejsze, że utrzymano obecnie obowiązującą zasadę powoływania biegłych sądowych przez prezesów sądów okręgowych, a nie, jak proponowano, na podstawie zdanych egzaminów – podkreślał współorganizator zjazdu, prezes zarządu Stowarzyszenia Rzeczoznawców Ekonomicznych Romuald Tomczyk.
O ważkości zawodu biegłego sądowego mówił dyrektor Biura Prezydialnego Prokuratury Krajowej Lucjan Nowakowski. -–My, jako organy prowadzące postępowanie karne jesteśmy zawsze krok za przestępcami. Tuż po przestępstwie dopasowujemy prawo i instrumenty do jego egzekwowania – zaznaczył. Zwrócono także uwagę na potrzebę wspólnych szkoleń dla biegłych i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.
Z ciekawostką w formie mini-wykładu wystąpił Daniel Palacz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, który opowiedział o metodach prania pieniędzy. – Jedną z najprostszych metod jest transfer gotówki za granice poprzez rachunki bankowe. Inne sposoby to transakcje wymiany walut, przelewy elektroniczne, kupno i sprzedaż środków trwałych, pożyczki i darowizny, polisy ubezpieczeniowe, czy gwarancje bankowe, akredytywy i inkasa dokumentowe jako usługi bankowe ułatwiające obrót handlowy – wyliczał.
ŁUKASZ STACHERCZAK