Tajemnice sprzed wieków na wystawie w Muzeum Narodowym
Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko i Prezydent Polski Lech Kaczyński otworzyli w Muzeum Narodowym w Warszawie niezwykłą wystawę prezentującą starożytne skarby odnalezione na Ukrainie. Na wystawie można zobaczyć między innymi zabytki tak zwanej Kultury Trypolskiej, tajemniczej cywilizacji, która rozkwitała na ukraińskich stepach na długo przed cywilizacjami sumeryjską i babilońską. Wśród eksponatów są złote skarby Scytów i przepiękne kosztowności z okresu Rusi Kijowskiej.
Od czasów wystaw Złota starożytnej Italii z 1962 i Złota scytyjskiego z Ermitaża z 1976 r., Muzeum Narodowe w Warszawie nie organizowało wystawy o tak dogłębnym i wszechstronnym wglądzie w czołowe osiągnięcia artystyczne i techniczne najsłynniejszych złotników starożytności – zdobionych granulacją, filigranem oraz szlachetnymi kamieniami naszyjników, bransolet, pierścieni, dekorowanej broni i przedmiotów kultowych. Dzięki rozległości historycznej wizji, różnorodności i bogactwu eksponatów, wystawa stanowi wyjątkową okazję do poznania fascynującej przeszłości kulturowej naszych sąsiadów, do której także i my w przeszłości staraliśmy się nawiązać w poszukiwaniu własnej tożsamości, uznając za polskie i narodowe starożytne korzenie sarmackie.
Wyjątkową częścią wystawy są ceramiczne zabytki Kultury Trypolskiej. To rzadko pokazywane fantastyczne zabytki jednej z najbardziej zaawansowanych cywilizacyjnie kultur młodszej epoki kamienia w Europie. Nawet wśród badaczy i archeologów nieczęsta jest wiedza o tym, że od Podkarpacia do Dniepru i od Wołynia do Wybrzeża Morza Czarnego ponad 6 tysięcy lat temu kwitła się jedna z najbardziej rozwiniętych i zagadkowych cywilizacji Europy. Odkryta na początku XX wieku, marginalizowana w czasach Związku Radzieckiego, Kultura Trypolska budzi dziś ogromne zainteresowanie i dyskusje wśród naukowców na całym świecie. (patrz załączony tekst).
Ciekawostką wystawy w Muzeum Narodowym jest fakt, że prezentowane przedmioty pochodzą z prywatnej kolekcji „Platar”. To jedna z największych tego typu kolekcji na świecie. Została ona zgromadzona staraniem dwóch ukraińskich biznesmenów i mecenasów sztuki Siergieja Płatonowa i Siergieja Taruty. Chcąc uchronić przed wywozem z Ukrainy bezcennych znalezisk skupowali je od połowy lat ’90. Dziś zbiór bezcennych znalezisk jest prezentowany publicznie z Kijowie. Do Polski wystawę sprowadzono dzięki wsparciu ISD Polska, ukraińskiej firmy inwestującej w polską metalurgię i przemysł stoczniowy.