Siódma edycja konkursu „Regionalny Mistrz Mowy Polskiej” pod patronatem Starosty Powiatu Częstochowskiego
Zapraszamy naszych Czytelników do udziału w kolejnej edycji konkursu – Regionalny Mistrz Mowy Polskiej, którego współorganizatorem jest Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystości wręczenia Statuetek Starosty Powiatu Częstochowskiego w Filharmonii Częstochowskiej 16. lutego 2008 r.
Kandydatów typują znane osobistości naszego regionu, ale kto zostanie laureatem konkursu roku 2007, zdecydujecie Wy, nasi Czytelnicy. By wytypować swojego Mistrza, należy na kuponie wypisać imię i nazwisko jednej z osób, które prezentujemy poniżej, po czym kupon przysłać do redakcji (ul. Równoległa 68, 42-200 Częstochowa). Na Państwa głosy czekamy do 10. lutego 2008 r. Wśród osób, które wezmą udział w konkursie, rozlosujemy nagrody książkowe.
W gronie naszych Mistrzów są Anna Grzanka – polonistka z Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku, pisarka, założycielka Szkolnego Klubu Literackiego, Ryszard Sidorkiewicz – poeta, wicedyrektor Szkoły Publicznej w Janowie, twórca Janowskiego Klubu Literackiego, Urszula Zwolska – polonistka i nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Gniazdowie, animatorka życia kulturalnego w swoim regionie, Andrzej Jakubow – dyrektor ds. pracowniczych ISD Huty Częstochowa, przedsiębiorstwa funkcjonującego w ramach grupy ISD POLSKA, pani Urszula Całusińska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Mstowie, radna powiatu częstochowskiego, Eligiusz Bender – emerytowany lekarz wojewódzki weterynarii, Aleksandra Polanowska-Libner z Rędzin, nauczycielka języka polskiego, Małgorzata Gryl, szefowa Biura Zarządu Huty Stali Częstochowa, Marzena Sieradzka – zastępca dyrektora Szkoły Zawodowej przy ul. Targowej w Częstochowie i Jan Wewiór – ludowy twórca z Olsztyna pod Częstochową.
Anna Operacz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie
– Rekomenduję Beatę Młynarczyk, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej za niezwykle ujmujący i ciekawy sposób mówienia o muzyce. Pani Beata jest erudytką, osobą niezwykle elokwentną, o ogromnej wiedzy. Zachwyca swoimi prezentacjami, a ponadto to osoba wielkiej kultury, dystyngowana i subtelna.
Michał Dziewior, współwłaściciel piekarni „MAJAMI”
– Rekomenduję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie Roberta Dorosławskiego za umiejętność komunikatywnego opowiadania o sprawach literatury i teatru.
Jacek Kasprzyk, radny Miasta Częstochowy, doradca zarządu ISD Huta Częstochowa, przedsiębiorstwa grupy ISD POLSKA
–Rekomenduję Roberta Dorosławskiego, dyrektora Teatru im. A. Mickiewicza za barwny, literacki, prawdziwy język teatru – elegancki, ciepły, przykuwający uwagę. Zawsze z ogromną przyjemnością słucham dyr. Roberta Dorosławskiego, jego sposób budowania zdań i przekazywania myśli zawsze budzi u mnie szacunek. Jednocześnie to osoba otwarta, serdeczna i naturalna.
Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”
– Rekomenduję Tomasza Ziółkowskiego, przewodniczącego Sekcji Służby Zdrowia w częstochowskiej „Solidarności”. Pan Tomasz wielokrotnie występował publicznie w obronie praw pracowników służby zdrowia. W sytuacjach, gdzie emocje biorą górę, zachowywał spokój i merytoryczność wypowiedzi, które w jego przypadku są zawsze konkretne, proste i zrozumiałe, co w języku polskim jest najważniejsze.
Michał Kula, aktor Teatru im. A. Mickiewicza
– Rekomenduję Ewę Godala, byłą dyrektor LO im. C. K. Norwida (od dwóch lat na emeryturze) za wielką elegancję i dystynkcję. Z Panią dyrektor zawsze cudownie mi się rozmawiało, wspólnie realizowaliśmy wiele przedsięwzięć na rzecz szkoły – aukcje, przedstawienia. Jest to osoba o dużej elokwencji, przemawiająca pięknym, barwnym językiem. Miała ogromny autorytet u młodzieży, zawsze była godnym wzorem do naśladowania.
Andrzej Kwapisz – starosta powiatu częstochowskiego
– Rekomenduję Eugeniusza Kałamarza, prezesa Częstochowskich Zakładów Zapałczarskich za piękną polszczyznę, rozległą wiedzę, dowcip oraz pasję, jaką darzy fabrykę i Muzeum Zapałek. W działaniach pana Kałamarza przebija szacunek historii, jako dobra narodowego i miłość do Fabryki i Muzeum. Zawsze z przyjemnością słucham jak pan Kałamarz z polotem i swadą opowiada o historii, rozmowa z nim wzbogaca umysłowo i duchowo. To postać bardzo zasłużona dla miasta i regionu, godna szacunku.
Piotr Głowacki – prezes Zachęty w Częstochowie
–Rekomenduję Czesława Tarczyńskiego, dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki i prezesa częstochowskiego oddziału ZPAP. Pan dyrektor mówi składnie i komunikatywnie. Ma dobrą (coraz lepszą) interakcję z odbiorcami, w czym pomaga mu świetne opanowanie emocjonalne. Nigdy nie widziałem, żeby pan Tarczyński zmieniał ton swoich słów, zawsze mówi spokojnie i opanowanie, z namysłem nad każdym słowem. Co ważne, kultywuje tradycję polskiej mowy, bez okraszania jej niepotrzebnymi wtrętami, makaronizmami. Nie ulega modom językowym, zachowuje kult klasycznej polskiej mowy i mówi czystą polszczyzną.
Leszek Małagowski, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki w częstochowskiej Radzie Miasta, dyr. CKM „Włókniarz”
– Rekomenduję Roberta Dorosławskiego, dyrektora Teatru im. A. Mickiewicza. To osoba godna tak zaszczytnego tytułu – tę opinię podzielam na równi z moją żoną. Zawsze w ogromną przyjemnością słuchamy pana Dorosławskiego. Mówi on piękną polszczyzną, ma bogate słownictwo, i co ważne, jego sposób mówienia przykuwa uwagę. Starannie dobiera słowa, a treści przekazuje jasno i ciekawie.
Andrzej Mierzwa, dyrektor szpitala powiatowego w Blachowni
– Rekomenduję księdza kanonika Jana Biskupa z Olsztyna za przekazywanie piękną polszczyzną, z lekką, cudowną staroświecką nutką – podniosłych, patriotycznych treści.
Jan Wewiór, artysta, zeszłoroczny laureat konkursu Mistrz Mowy Polskiej
– Rekomenduję Katarzynę Woynarowska, dziennikarkę Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, prowadzącą częstochowską redakcję dodatku „Niedziela w Chicago”. Gdy dziesięć lat temu rozpoczynałem pracę nad szopką olsztyńską, Katarzyna Woynarowska napisała pierwszy artykuł na jej temat. Dzisiaj jest już znana jako publicystka i pisarka. Jakiś czas temu byłem obecny na prezentacji jej książki. Pani Katarzyna mówi bardzo barwnym językiem, po prostu maluje słowami, jak malarz-artysta swoje dzieło. Przy tym nie używa skomplikowanych słów i mówi czystą polszczyzną. Bardzo przyjemnie się jej słucha. Jako osobowość jest niezwykle sympatyczna i skromna oraz wrażliwa na ludzkie losy, o których najwięcej mówi i pisze. Życzę jej bardzo gorąco i z całego serca, aby otrzymała tytuł Mistrza Mowy Polskiej, bo z pewnością na niego zasługuje.
Ks. Piotr Zaborski, duszpasterz środowisk twórczych w Częstochowie
– Rekomenduję Małgorzatę Nowak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. Dyrektor Nowak mówi piękną polszczyzną, z wielką swadą i, co najważniejsze, bardzo merytorycznie. Pokusiłbym się nawet o opinię, że jej wystąpienia w roli gospodarza są nie tylko zwykłym wykonaniem obowiązku, ale doskonale wpisują się w całość organizowanych przez „Gaude Mater” imprez, co sprawia radość słuchaczom.
Zebrali:
UG i ŁuGi