Od 19. października Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prezentuje wystawę jednego z mistrzów rzeźby polskiej – prof. Gustawa Zemły.
Gustaw Zemła jest autorem wielu znanych i najpiękniejszych pomników w Polsce, między innymi: Powstańców Śląskich w Katowicach, warszawskich pomników Bitwy o Monte Cassino, Polegli Niepokonani czy też Henryka Sienkiewicza, Mojżesza w Łodzi, Jana Pawła II w Mistrzejowicach. Artysta tworzy rzeźby – zarówno monumentalne pomniki, jak i mniejsze formy (np. statuetka literackiej Nagrody Nike) – odwołując się do zasad formalnych rzeźby antycznej, ale jednocześnie korzystając z bogatego zasobu motywów i symboli kultury chrześcijańskiej. W pracach Gustawa Zemły zawiera się wiele emocji i refleksji – o ludzkim cierpieniu, o zmaganiach człowieka z Losem i Historią, nieuchronności mijającego czasu. W swoich bohaterach artysta poszukuje heroizmu i niezwykłego wymiaru człowieczeństwa. Artysta w swoich rzeźbach potrafi zachować równowagę między patosem a rygorem formalnym. W sposób mistrzowski posługuje się w rzeźbie metaforą i symbolem.
Na wystawie w Częstochowie pokazane są mniejsze, kameralne rzeźby, w tym po raz pierwszy rzeźbiarski portret Matki Teresy z Kalkuty. Ekspozycji towarzyszy bogata dokumentacja fotograficzna jego realizacji pomnikowych.
Gustaw Zemła mieszka i tworzy w Warszawie. Przez wiele lat uczył rzeźby (od 1958) w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, wielokrotnie uczestniczył w pracach rady Programowej częstochowskiego Triennale Sztuki Sacrum. Jest artystą o bardzo rozpoznawalnym stylu (np. “skrzydlate pomniki”), który już teraz znalazł stałe miejsce w historii sztuki polskiej.
r