Zachwiało się w Sejmiku
W piątek 22. czerwca podczas sesji Sejmiku z funkcji marszałka Sejmiju Wojewódzkiego miano odwołać Janusza Moszyńskiego, który stracił poparcie swojej partii (PO). Jego fotel miał objąć Tomasz Tomczykiewicz, szef wojewódzkiej Platformy.
Do odwołania marszałka Moszyńskiego potrzebne było 29 głosów, ale zawiązana na tę okoliczność koalicja PO – LiD miała jedynie 25, stąd wniosek wycofano. Zawirowania w Sejmiku dotkliwie odbiły się na PiS-ie. Z funkcji wiceprzewodniczącego Sejmiku odwołano radnego Ryszarda Majera oraz wszystkich pisowskich przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. Zlikwidowano również Komisję ds. Rodziny i Współpracy, której szefował Ryszard Majer. – Takie praktyki to zupełna “nowość” pracach samorządu – komentuje Ryszard Majer. Poniżej zamieszczamy jego oficjalne oświadczenie.
W głosowaniu radni PiS (14) zachowali dyscyplinę klubową, poparło ich 3 radnych PSL, 2 radnych Prawicy Rzeczypospolitej i 4 radnych PO, przychylnych marszałkowi Moszyńskiemu. Z ubolewaniem należy stwierdzić, że za odwołaniem Ryszarda Majera z funkcji wiceprzewodniczącego Sejmiku i przewodniczącego komisji głosowali częstochowianie: Andrzej Szewiński (PO), Grzegorz Sztolcman (PO) i Wiesław Maras (SLD). – Po tym co się stało współpraca PO i PiS na terenie Sejmiku nie jest możliwa – komentuje poseł PiS Szymon Giżyński. – Gdyby bowiem doszło do formalnego sojuszu PiS i PO, to po doświadczeniach z 22. czerwca jest jasne, że w przypadku jakichkolwiek kontrowersji z pomocą przychodziłby PO zawsze wierny desant z SLD, zgodnie z resztą z wyrazistymi dyrektywami liderów partii: Donalda Tuska i Grzegorza Schedyny – dodaje poseł Szymon Giżyński.
Marszałek Moszyński zapowiedział tworzenie własnego regionalnego ugrupowania, w poniedziałek wystąpił z PO.
OŚWIADCZENIE
Przeciw rodzinie i pozarządówce
22. czerwca br., podczas ostatniej sesji radni sejmiku województwa śląskiego skupieni w klubach Platformy Obywatelskiej oraz Lewicy i Demokratów jednogłośnie zdecydowali o likwidacji Komisji Polityki Prorodzinnej i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Komisja od grudnia ubiegłego roku, kiedy zaczęła swoja działalność zajmowała się kwestiami społecznymi, biedą i ubóstwem śląskich rodzin, rynkiem pracy, możliwościami wsparcia lokalnych samorządów, poprawą funkcjonowania jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Komisja stała się forum na które chętnie przybywali przedstawiciele organizacji pozarządowych, gdzie mogli prezentować swoje działania oraz oczekiwania w stosunku do administracji samorządowej.
Polityka prorodzinna to w znacznej mierze rozwój współpracy pomiędzy instytucjami i podmiotami działającymi w obszarze polityki społecznej, funkcjonującą Komisja taką współpracę miała zapewniać i inspirować najskuteczniejsze działania osłonowe dla rodzin województwa śląskiego. Niestety nie ze wszystkim zdążyliśmy, w kolejce tematów oczekiwały m.in. przemoc wobec dzieci, sytuacja osób w wieku senioralnym, pomoc rodzinom wielodzietnym i samotnym matkom, analiza sytuacji młodych popadających w uzależnienia.
Niestety, deklarujący na co dzień przywiązanie do idei rozwoju państwa obywatelskiego poprzez rozwój organizacji pozarządowych radni Platformy Obywatelskiej tylko i wyłącznie dlatego, że radny Prawa i Sprawiedliwości był przewodniczącym Komisji zdecydowali o jej likwidacji. To decyzja niezdrowa i szkodliwa, przeciwko której stanowczo protestuje.
Jestem przekonany, że wkrótce dojdzie do restauracji Komisji o co będę zabiegał, obecnie radni, którzy w największym stopniu interesowali się kwestiami społecznymi zostali odsunięci od możliwości działania na rzecz poprawy kondycji rodzin i organizacji pozarządowych w województwie śląskim.
Ryszard Majer
radny Sejmiku Województwa Śląskiego
b. przewodniczący Komisji Polityki Prorodzinnej
i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi,
JULKA KOWALSKA