Częstochowianie w Marszu dla Życia
W poczuciu odpowiedzialności za życie, od poczęcia do naturalnej śmierci, na apel Radia Maryja i Telewizji Trwam w środę 28. marca br. w godzinach porannych wyruszyły z Częstochowy do Warszawy dwa autokary przedstawicieli środowisk obrońców życia.
Z inicjatywy Longina Dobrakowskiego, przewodniczącego LPR w Częstochowie, do stolicy zabrano Światło z wiecznej lampy sprzed Cudownego Obrazu. – Światło Matki Bożej przyświecało już wielu ważnym działaniom i inicjatywom. W 1998 roku uczestniczyło w marszu-proteście przeciwko vetu prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Parlament odrzucił weto i mamy IPN. Gdy w sierpniu 2003 roku zagrożona była fabryka “Wagon” w Ostrowie Wielkopolskim Światło Nadziei z Jasnej Góry towarzyszyło załodze w manifestacji w obronie miejsc pracy i zagrożonego bytu. Fabryka nadal funkcjonuje. W październiku 2003 roku Światło Nadziei i Wiary od Matki i Królowej Polski przekazano dyrektorom zagrożonych likwidacją kopalń: “Bolesław Śmiały”, “Polska – Wirek”, “Rozbark” i “Centrum”. Górnicy do dzisiaj pracują. W lutym 2005 roku Światło wspierało duchowo protestujących w strajku głodowym w siedzibie warszawskiej “Solidarności” pielęgniarki i pracowników służby zdrowia – mówi Longin Dobrakowski.
Na Marsz dla Życia do Warszawy przybyło z całej Polski około 20 tys. osób. Uroczystą mszą św. w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży rozpoczęto modlitwy o obronę prawa do życia, od poczęcia do naturalnej śmierci. W koncelebrze uczestniczyło kilku biskupów oraz ks. prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich i ojciec Tadeusz Rydzyk.
Po błogosławieństwu i odśpiewaniu “Boże coś Polskę” w wielkim skupieniu ruszył Marsz. Na czele były poseł Jan Łopuszański niósł krzyż procesyjny z kościoła św. Aleksandra w otoczeniu Światła od Tronu Jasnogórskiej Pani oraz polskiej flagi narodowej. Podczas procesji rozważano 14 stacji Drogi Krzyżowej Nienarodzonych. Od ósmej stacji krzyż przejęli generał i pułkownik Strzelców Podhalańskich. Tak uformowany Marsz dotarł przed gmach Parlamentu Polskiego. Do posłów RP wystosowano Apel o obronie prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Po przemówieniach, wystąpieniach parlamentarzystów, świadectwach i modlitwach, pieśnią “My chcemy Boga” około godziny 16. zakończono oficjalną część spotkania w Warszawie.
O prawo do życia domagał się papież Jan Paweł II. Jego przesłanie przyświecało manifestującym. Na telebinach przed Sejmem transmitowano kazania Ojca Świętego.
UG