WYSTAWY W MIEJSKIEJ GALERII SZTUKI


MGS od 30. marca prezentuje trzy nowe ekspozycje – malarstwo z okresu realizmu socjalistycznego “Socrealizm sztuka manipulacji”, “? ad acta” – wystawa do podglądania” – z okazji 35-lecia dyplomu Jerzego Kędziory oraz malarstwo młodego twórcy Jakuba Jakubowskiego. Wernisaże przyciągnęły tłumy. Magnesem był retrospektywny pokaz prac uznanego nie tylko w Polsce, ale i za granicą, Jerzego Kędziory

Na wystawie “Socrealizm sztuka manipulacji” pokazano imponującą liczbę obrazów – 41 malarzy z Rosji Radzieckiej ze zbiorów Piotra Dmochowskiego, paryskiego kolekcjonera, oraz 95 prac z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, specjalizującego się w socrealizmie (Galeria Sztuki Socrealistycznej).
W zamierzeniu pomysłodawców projekcja ma charakter krytycznej lekcji poglądowej, gdyż trudno perorować o wartości artystycznej obrazów z tego okresu. A jednak, te świadectwa czasu, mówiące przede wszystkim o wykorzystaniu sztuki do celów propagandowych i mechanizmach manipulacji, stały się dla niektórych widzów źródłem nie tylko sentymentalnych wspomnień, ale i wyjątkowego zaciekawienia. Wystawa zaintrygowała, ale wcale nie negatywnie, młodzież. Ta, co może zaskakujące, bardziej skupiła się na socrealizmie, niż na pozostałych ekspozycjach. Mało zatem wątpliwe, czy dotarła do nich idea, która przyświecała wystawie. Czy zrozumieli, że chodzi o pokazanie “nacisku politycznego i języka totalitarnej władzy oraz postaw konformistycznych wiodących do podporządkowania się autorytarnemu i totalitarnemu systemowi komunistycznemu”, co w sztuce prowadzi do wynaturzenia. Śmiem wątpić, obserwując ich reakcje i słuchając komentarzy. Podziwiali świeżość koloru, doskonałość portretu i (o zgrozo) “wiecznie żywego Lenina”.
Jerzy Kędziora – “? ad acta” – wystawa do podglądania”.
Ten, kto oczekuje, że zobaczy w MGS balansujące na linach, niejako wbrew prawom fizyki, ważące kilkadziesiąt kilogramów nadnaturalnej wielkości postaci, z których zasłynął nasz mistrz podniebnych spektakli, będzie trochę zaskoczony, ale z pewnością nie rozczarowany. Wystawa “? ad acta”, to wspaniały pokaz całego dorobku artysty: rzeźb cyklów “Legendarni woje”, “Budowanie gniazda”, “Między niebem a ziemią” (ta projektowana z monitora), “Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Zobaczymy tu m.in. dwa słynne dzieła Kędziory – posąg ks. Jerzego Popiełuszki i popiersie Ignacego Paderewskiego. Wystawa będzie prezentowana do 29. kwietnia. Trzeba skorzystać z nadarzającej się okazji i pokontemplować mistrzostwo mistrza.
Na “Balanse wokół chaty” artysta zaprasza od 14. kwietnia do Galerii Rzeźby w Poczesnej.

Malarstwo Jakuba Jakubowskiego
Obrazy pochodzą z dwóch cykli autorskich realizowanych przez Jakubowskiego równocześnie. Cykl przydrożny obrazuje motywy związane z podróżą, zwłaszcza przydrożne kaplice z ich wewnętrzną tajemnicą, cykl “Miska Piłata” nawiązuje do poezji ks. Grzegorza Ułamka, jego rozważań o Drodze Krzyżowej, w której istotnym elementem I Stacji był prosty przedmiot – miska. Jakubowski przemawia symbolami i znakami, odnoszącymi się do odpowiedzialności człowieka za jego postawę – duchową, religijną i czynną wobec świata.
Jakub Jakubowski – laureat wyróżnienia w II Ogólnopolskiej Prezentacji Twórczości Młodych Nadzieje, w 2006 r. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz Akademii im Jana Długosza w Częstochowie, specjalizacja malarstwo. Trzykrotny Stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy. Wielokrotny uczestnik wystaw zbiorowych m.in. Międzynarodowego Biennale Miniatury, OPK Gaude Mater, Częstochowa w 2004 i 2006r., Festiwalu Sztuki Wysokiej Stalowe Anioły w Bytomiu, Malarze Zachęty Genesis w Częstochowie; autor kilku wystaw indywidualnych.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *