Dzień Osób Starszych


1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, który ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku. Wobec wydłużania się długości życia i spadku urodzeń systematycznie rośnie liczba osób powyżej 60 roku życia. Ten wiek Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za początek starości.

– Również w województwie śląskim obserwujemy trend zwiększania się populacji ludzi powyżej 60-tego roku życia. Na początku XX wieku przewidywana długość życia noworodka wynosiła poniżej 55 lat, a obecnie wzrosła do przeszło 75 lat. Ocenia się, że już z końcem przyszłej dekady co najmniej 50 proc. pacjentów zgłaszających się do lekarza będzie osobami po 65 roku życia – mówi Ryszard Majer, dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.
Z analizy “Jesień życia”, przygotowanej przez ŚCZP wynika, że w województwie śląskim mieszka około 835,5 tys. osób mających 60 i więcej lat (497,6 tys. kobiet i 337,8 tys. mężczyzn w tym wieku – dane za grudzień 2005 r.) W latach 2003 – 2005 systematycznie wzrastała liczba mieszkańców powyżej 60 roku życia hospitalizowanych w szpitalach na terenie województwa. Najwyższy współczynnik hospitalizacji osób powyżej 60 roku życia liczony na 10 tysięcy mieszkańców w 2005 odnotowano w Chorzowie (908,2), Katowicach (841,5), Częstochowie (730,0) i Jaworznie (723,5) oraz w powiatach: będziński (768,8), wodzisławski (705,5) i kłobucki (691,2). Wśród hospitalizowanych dominują rozpoznania z grupy chorób układu krążenia, nowotworów, układu trawiennego i układu oddechowego, szczególnie dotyczy to przedziału wiekowego 60 – 75 lat, czyli wieku podeszłego.
Na przestrzeni lat 2003 – 2005 obserwuje się wzrost liczby hospitalizowanych kobiet
w przedziale wiekowym 60-75 lat i liczba ich systematycznie wzrasta, co wiąże się z nadwyżką liczby kobiet nad liczbą mężczyzn oraz dłuższym przeciętnym dalszym trwaniem życia kobiet. Z analizy przyczyn zgonów stwierdzono, iż najczęstszym powodem zgonów wśród osób powyżej 60 roku życia w szpitalach naszego regionu są choroby układu krążenia. – Zwiększająca się liczba ludzi starszych oznacza większe koszty dla systemu ochrony zdrowia oraz konieczność przygotowania się do profilaktyki i leczenia określonych schorzeń. Ważna jest jednak przede wszystkim silna promocja aktywności fizycznej wśród osób starszych. Choć obecnie obserwujemy wzrastającą świadomość korzyści z prowadzenia zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, to niestety w dużej części dotyczy to ludzi w młodym i średnim wieku – mówi dyrektor Ryszard Majer. – Długie życie jest jednym z największych osiągnięć współczesnego świata, ale problemem jest teraz jakość tego życia. Dlatego jednym z celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia jest budowanie jak najlepszych systemów ochrony zdrowia, tak aby osoby starsze mogły się cieszyć pełnią aktywności, poczuciem bezpieczeństwa i uczestniczyć w życiu gospodarczym, kulturalnym, społecznym i politycznym – dodaje dyrektor Majer.

Przygotowana na przez Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego analiza “Jesień życia”, dotycząca sytuacji zdrowotnej ludzi starszych w województwie śląskim jest dostępna na stronie www.sczp.gov.pl

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *