PUBLIKACJE
Nakładem częstochowskiego wydawnictwa “e media” na rynku czytelniczym ukazała się książka “Pamięci druha Zygmunta Łęskiego”
Publikacja, autorstwa Wojciecha Łęskiego (brat Zygmunta) jest wielobarwnym zapisem niezwykle bogatego – duchowo i czynnie – życia, znanego i cenionego częstochowianina. Zygmunt Łęski (1923-2004), to postać nietuzinkowa. Harcerz Szarych Szeregów, partyzant AK, więzień polityczny, przodownik turystyki górskiej – jego miłością były Tatry i Jura – pedagog, radny. Mnogość pełnionych funkcji społeczno-publicznych wyraźnie świadczy o zaangażowaniu Zygmunta Łęskiego w życie kraju i w kształtowanie kolejnych pokoleń. A przyszło mu wychować ich kilka. Wśród uczniów Zygmunta Łęskiego był również wydawca książki, Marek Niedostatkiewicz. Jak pisze w swojej nocie, z “Wodzem” – tak Łęskiego nazywała młodzież – podczas wędrownego obozu przemierzył Beskid Wyspowy. “Bazę obozu założyliśmy w Mszanie Dolnej tuż na rzeką Rabą. Wieczorami przy ognisku “Wódz” snuł opowieści o górach, o partyzantach walczących na tamtych terenach. Pamiętam jak dziś nasze wędrówki po okolicznych szczytach. (…) To była dobra szkoła turystyki górskiej i życia w ogóle. To był czas zabawy, ale i czas lekcji przyrody ojczystej, historii, geografii.” – pisze M. Niedostatkiewicz.
Właśnie młodzież ukochał Zygmunt Łęski najbardziej. Przez całe życie starał się swoich podopiecznych wychowywać w duchu patriotyzmu i szacunku dla drugiego człowieka. Doceniali to. “Wódz” był dla nich wzorem i przewodnikiem. – Kontakt z Zygmuntem Łęskim pozostawiał trwały ślad w każdym, który miał okazję zetknąć się z nim – stwierdza Niedostatkiewicz.
Książka “Pamięci druha Zygmunta Łęskiego” opracowana została z niezwykłym pietyzmem i uczuciowym zaangażowaniem wszystkich jej współtwórców. Rozpoczyna ją zwięzły życiorys bohatera i wzruszający wiersz “Pamięci druha Zygmunta Łęskiego…” anonimowej harcerki, umieszczony obok fotografii grobu Łęskiego w Tatrach. To tam w wieku 81 lat zginął. 17 sierpnia 2004 roku podczas samotnej wspinaczki na Rysy.
Publikację zaprojektowano w formie fotoreportażu – liczne zdjęcia, pochodzące z archiwum rodziny Łęskich, przeplatane są osobistymi zapiskami i wspomnieniami Zygmunta, jego ojca Bronisława i braci – Jerzego i Wojciecha. To często głębokie przemyślenia, refleksje o Bogu, Ojczyźnie, życiu, pięknie przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje dobór fotografii, celnie podkreślający klimat poszczególnych etapów życia Zygmunta Łęskiego, począwszy od czasów szkolnych, poprzez konspirację, pracę zawodową i społeczną oraz turystyczne wojaże. Nie mniej znaczący jest zaprezentowany zbiór dokumentów – życzeń, listów, laurek, świadectw szkolnych, dyplomów, gratulacji i podziękowań. Ten imponujący fragment książki jest dowodem na to, jak bogatą i głęboką treścią wypełnione było życie Zygmunta Łęskiego, jak bardzo szanowali i lubili go wszyscy, z którymi miał kontakt.
Co najważniejsze autorowi udało się uwypuklić osobowość Zygmunta Łęskiego – wrażliwą i twórczą. Pokazać jego przyjazne nastawienie do ludzi, ogromny patriotyzm, uczciwość i skromność. To biografia-hołd dla jednego z najbardziej znanych i szanowanych częstochowian.
Zaangażowanie Zygmunta Łęskiego w życie miasta uhonorowała Rada Miasta. Jej decyzją skwer przy skrzyżowaniu ul. Św. Kazimierza i ul. Pułaskiego od lipca 2005 roku nosi imię Zygmunta Łęskiego.
Wydawnictwo “e media”, Częstochowa 2006, autor – Wojciech Łęski, współpraca autorska – Zbigniew Łęski, redakcja – Anita Imiołek, redakcja techniczna i projekt graficzny – Marek Niedostatkiewicz.
Książka dostępna w księgarni internetowej www.ksiegarnia.wem.pl oraz w księgarni “Klubowa” przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie.
podpis
Książkę uatrakcyjniono rysunkami Zygmunta i jego ojca Bronisława. Okładkę zdobi symboliczny obraz Zygmunta – “Zjawisko Brockenu”.
URSZULA GIŻYŃSKA