Zakończono prace przy budowie szpitala polowego na stadionie w Katowicach, przeznaczonego dla pacjentów z Covid-19. Przygotowano tam pięćset miejsc dla chorych. Jednostka została wyposażona sprzęt do diagnostyki obrazowej, czyli m.in. w tomograf, aparaty: RTG, USG, EKG. Łóżka są dostosowane podłączeń respiratorów. Prace przygotowawcze przebiegały pod nadzorem dyrektora Szpitala MSWiA w Katowicach, dr. Piotra Grazdy.
Poprzez specjalną stronę internetową www.szpitaldlaslaska.pl zgłosiło się już ponad 550 osób z kadry medycznej, technicznej oraz do opieki nad pacjentami. Blisko 60 z chętnych to lekarze różnych specjalizacji i obecnie szpital MSWiA w Katowicach szczegółowo weryfikuje zgłoszenia oraz podpisuje pierwsze umowy.
– Ten nowoczesny szpital w centrum aglomeracji śląskiej, wyposażony został w profesjonalny sprzęt medyczny do ratowania zdrowia i życia pacjentów. Zapewniamy także dobre warunki pracy dla kadry medycznej – podkreśla dr Grazda..
Pomoc w opiece nad zakażonymi pacjentami w szpitalach tymczasowych zaoferowały także spółki skarbu państwa. Ratownicy górniczy w Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Polskiej Grupy Górniczej zgłaszają się jako wsparcie kadry medycznej. Z PGG 50 ratowników wpierw z katowickich kopalń będzie pracować w szpitalu tymczasowym. Trwa nabór ochotników w JSW. Pomoc zadeklarował także Węglokoks.
GAW