Dzień Papieski po raz dwudziesty


11 października pod hasłem „Totus Tuus” w całej Polsce i w środowiskach polonijnych obchodzony jest Jubileuszowy XX Dzień Papieski.

Obchody przypadają w niedzielę, poprzedzającą 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku Dzień Papieski przebiega pod hasłem „Totus Tuus” (Cały Twój) – to wezwanie biskupie Karola Wojtyły, pochodzące z „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort.

Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w 100. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II oraz 20-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Obchodząca jubileusz 20-lecia Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspiera zdolną i niezamożną młodzież z małych miejscowości. Co roku w Dniu Papieskim, we wszystkich kościołach w Polsce przeprowadzana jest zbiórka na stypendia dla młodych ludzi.

W tym roku, jak informuje Zarząd Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, z powodu szczególnych obostrzeń na terenie Polski, kościelna i publiczna zbiórka na stypendia dla młodzieży odbędą się z zachowaniem wymaganych prawem zasad sanitarnych. Aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno stypendystów, jak i Darczyńców Fundacji, wolontariusze będą wyposażeni w maseczki, rękawiczki oraz środki do dezynfekcji. Będą też zachowywali dystans społeczny.
Zbiórka publiczna zostanie przeprowadzona do przygotowanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” kartonowych puszek kwestarskich. W kościołach będzie realizowana przy użyciu puszek parafialnych.

„Wierzę, że zbierzemy odpowiednią kwotę, aby po raz kolejny dwa tysiące młodych osób mogło otrzymać stypendia, które pozwolą im rozwinąć się i zrealizować swoje marzenia” – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Dwadzieścia lat istnienia Fundacji to historie kilku tysięcy młodych osób, którzy zrealizowali swoje edukacyjne i życiowe aspiracje – skończyli wymarzone studia, znaleźli satysfakcjonujące zatrudnienie, założyli rodziny i rozwinęli swoją relację z Bogiem.

– Wiem, że w tym roku bardzo wielu z nas, bardzo wielu rodzinom jest ciężko. Przeżywamy ogromne obawy o pracę, o przyszłość, o zdrowie. Wiem, że wielu instytucjom, także kościelnym, parafiom jest ciężko, ale głęboko wierzę w to, że będziemy nadal okazywali i wyobraźnię miłosierdzia i solidarność z potrzebującymi. Będzie to sukces dla Ojczyzny, dla Kościoła, a także powód do dumy dla każdego z nas – mówi ks. Dariusz Kowalczyk – Za pomoc okazywaną przez te dwadzieścia lat bardzo dziękuję, a o hojność i pamięć o nas i o stypendystach, bardzo proszę”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – www.dzielo.pl

*

Oparcie na Jezusie możliwe jest razem z Maryją i przez Maryję – piszą biskupi w liście pasterskim zapowiadającym obchody XX Dnia Papieskiego.

Biskupi przypominają, że XX Dzień Papieski przypada w roku stulecia urodzin oraz piętnastej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. W liście pasterskim, który będzie odczytywany w kościołach 4 października (w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski), rozważają znaczenie zawołania „Totus Tuus”, które znajduje się w papieskim herbie św. Jana Pawła II i wskazują na jego aktualność. „Te dwa słowa wyrażają całkowitą przynależność do Jezusa za pośrednictwem Jego Matki” – piszą biskupi. Dodają, że najbliższy Dzień Papieski będzie przeżywany w polskim Kościele w duchu rozważania tajemnic życia Maryi i wzywania Jej orędownictwa.

„Orędownictwo i opieka Maryi były szczególnie widoczne w życiu i posługiwaniu św. Jana Pawła II” – czytamy w liście pasterskim. Biskupi wspominają m.in. cudowne ocalenie Papieża Polaka w czasie zamachu na Placu Świętego Piotra w Rzymie 13 maja 1981 roku oraz jego wypowiedź o tym, że słowa „Totus Tuus” pomogły mu przejść przez trudne doświadczenia wojny i okupacji. Podkreślają też, że Maryja i miłość do Niej były obecne w dziejach Polski od ich początków. Przypominają m.in. pieśń „Bogurodzica”, cudowną obronę Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego oraz odparcie wojsk bolszewickich w 1920 roku, a także świadectwo bezgranicznego zawierzenia Maryi, jakie dali kard. August Hlond i kard. Stefan Wyszyński. Zwracają również uwagę na liczne w naszym kraju sanktuaria maryjne i kapliczki świadczące „o wielkiej ufności Polaków w orędownictwo Matki Bożej”.

Zapowiadając Dzień Papieski, biskupi zapraszają wszystkich do „szkoły Maryi”, która uczy całkowitego zaufania słowu Boga oraz miłości do drugiego człowieka. Zachęcają też do codziennej modlitwy różańcowej. „Niech będzie ona zarówno wspólną modlitwą małżonków, jak i całych rodzin, a także ludzi samotnych, chorych i cierpiących, pozostających w kwarantannie czy w izolacji” – czytamy w liście. Biskupi proponują, aby modlić się w drodze do pracy, szkoły, na uczelnię czy na zakupy. „Różaniec uczy nas słuchać natchnień Ducha Świętego, kochać Jezusa, służyć Kościołowi, cieszyć się wiarą, być pokornym, posłusznym i ofiarnym” – dodają.

List Episkopatu przypomina, że w Dniu Papieskim – podczas kwesty przy kościołach i w miejscach publicznych – będzie można wesprzeć materialnie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” nazywanej „żywym pomnikiem” wdzięczności dla św. Jana Pawła II. Fundacja co roku obejmuje opieką blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z małych miejscowości całej Polski. „Niech udzielone w ten sposób wsparcie – nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków – będzie wyrazem naszej solidarności i wyobraźni miłosierdzia” – piszą biskupi.

BP KEP

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *