Aktualna sytuacja wyraźnie zmieniła naszą codzienność, ale powinniśmy nadal dbać o to, co pozostaje niezmiennie bardzo ważne. W tym także o oczy, dla których home office i czas spędzany w domu mogą stanowić nowe wyzwanie. Dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express podpowiada, jak w tych nowych okolicznościach zatroszczyć się o wzrok swój i najbliższych.
- Zadbaj o temperaturę i wilgotność powietrza
– Dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia kluczowe są warunki otoczenia. Choć w domach i mieszkaniach nie zawsze mamy do dyspozycji zaawansowane systemy kontroli temperatury czy wilgotności, to jednak możemy te parametry wyregulować stosownie do swoich preferencji. Dla większości z nas optymalna temperatura to 20-22 C. To oznacza, że wilgotność powietrza powinna wynosić 40-60%. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, to odczują to między innymi nasze oczy. Film łzowy może bowiem w takich warunkach wysychać tak szybko, że nasze gruczoły łzowe nie nadążą z produkcją, a wtedy może dojść do przesuszenia i podrażnienia powierzchni gałki ocznej – przypomina dr Robert Grabowski.
– Aby temu zapobiec, warto wyregulować ogrzewanie pomieszczeń, tak by nie działało ponad potrzebę. Warto też często wietrzyć nasze mieszkania, jeśli tylko pozwala na to jakość powietrza. Można też skorzystać z urządzeń nawilżających. Jeżeli zaś oko uległo przesuszeniu, warto sięgnąć po krople nawilżające, tzw. „sztuczne łzy”, które pomogą przywrócić właściwą powłokę ochronną, nie zaburzając jednocześnie ostrości widzenia.
- Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu i właściwej postawie
– Kiedy w czasie pracy lub odpoczynku długotrwale skupiamy wzrok na ekranie monitora, tabletu lub książki, dla naszych oczu jest to niemały wysiłek. Możemy jednak ograniczyć ich obciążenie, jeśli zapewnimy sobie odpowiednie oświetlenie. Dni są obecnie coraz dłuższe, a światło słoneczne jest najlepszym sojusznikiem dla naszego wzroku. Kiedy się ściemnia, powinniśmy włączyć odpowiednio jasne lampy, najlepiej o ciepłej barwie światła. Pamiętajmy jednak o właściwym ustawieniu się, tak by światło – naturalne czy sztuczne – nie padało wprost na nasze oczy, nie powinno też tworzyć refleksów na ekranach urządzeń, z których korzystamy – przypomina dr Grabowski.
– Dla komfortu naszych oczu ważne jest też utrzymanie odpowiedniej odległości: 50 cm od ekranu monitora, 35 cm od książki, a w przypadku ekranów – także ich właściwe rozjaśnienie. Jeśli jest taka możliwość, warto włączyć redukcję emisji szkodliwego światła niebieskiego. Ochronić przed nim mogą nas także okulary z odpowiednią powłoką.
- Relaks i hygge – nie tylko dla oczu
– W tych wymagających dla wzroku okolicznościach powinniśmy szczególnie zadbać o właściwe odprężenie mięśni gałki ocznej. Pozwoli to uniknąć nadmiernego, ogólnego zmęczenia czy bólów oczu lub głowy. Najlepszym sposobem na relaks dla oczu są ćwiczenia relaksacyjne – proste, zawsze dostępne i niewymagające niczego poza motywacją. Najprostsze z nich polega na przenoszeniu wzroku na obiekty znajdujące się w dali, na przykład za oknem, gdzie ponadto już niedługo będziemy mogli znaleźć kojącą dla oczu zieleń. Kluczowa jest przy tym regularność, na przykład wg zasady „3×20” czyli co 20 minut na 20 sekund spojrzeć 20 stóp – czyli około 6 metrów – w dal. Przyniesie to ulgę oczom i zmniejszy ewentualne dolegliwości.
– Z kolei dla poprawy ogólnego tzw. work-life balance, co w warunkach home office i ciągłego pozostawania w domu może być nieco bardziej niż zazwyczaj wymagające, warto w czasie wolnym postarać się dla naszych oczu o inne zajęcie niż w pracy. Może czas choć na trochę wyłączyć obciążające dla wzroku urządzenia elektroniczne, a sięgnąć po gry planszowe lub inne zajęcia sprzyjające rodzinnym interakcjom. Wspólne gotowanie czy pieczenie albo prosta gimnastyka – to pomoc także dla oczu naszych dzieci i jednocześnie atrakcyjna alternatywa dla kreskówek, seriali, gier komputerowych czy surfowania po sieci. Zgodnie z zaleceniem psychologów, należy spojrzeć na jasną stronę obecnej sytuacji. Wielu z nas ma teraz okazję spędzić więcej czasu z rodziną. Warto z tego skorzystać – podsumowuje dr Grabowski.
***
W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 Vision Express otworzyło specjalną infolinię dla osób potrzebujących porady optyka lub optometrysty. Dzwonić można pod nr tel.: 509 069 247. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00