Narodowy Bank Polski przekazał w darze dla Jasnej Góry złotą monetę w kształcie kuli, wykonaną z okazji jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Tym nietypowym kształtem chcieliśmy w symboliczny sposób wyrazić nieskończoność niepodległości Polski – mówi dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek,
Uroczystość przekazania odbyła się w środę, 29 stycznia 2020 roku, w Skarbcu na Jasnej Górze. Obecni na niej byli m.in.: dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego Barbara Jaroszek Małgorzata Dobczyńska, wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP; Emilia Błaszak, szefowa Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta RP, a ze strony Jasnej Góry: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Mariusz Tabulski, definitor generalny; o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry i o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium jasnogórskiego.
W imieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego monetę na ręce generała Zakonu o. Arnolda Chrapkowskiego przekazała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Barbara Jaroszek. Aktu dokonano u progu rozpoczęcia obchodów 750-lecia śmierci założyciela Zakonu Paulinów bł. Euzebiusza. – Ten dar podkreśla ścisły związek Paulinów z naszą Ojczyzną. Jesteśmy nieprzerwanie od 1382 roku na Jasnej Górze i nasi Ojcowie byli świadkami i współtwórcami wszystkich wydarzeń, które w historii Polski kreśliły drogę do wolności i niepodległości naszej Ojczyzny – podkreśla generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski.
Monetę na zlecenie Narodowego Banku Polskiego wybiła Mennica Polska. Autorem projektu jest Urszula Walerzak. Moneta została wykonana z 7 uncji czystego złota (217 gramów), próby 999, średnica kuli wynosi 27 milimetrów. Jest to najcenniejsza moneta, jaką kiedykolwiek Narodowy Bank Polski wyemitował. Na jej powierzchni odciśnięto patriotyczne symbole, upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski oraz Narodowego Banku Polskiego. – Pierwszym motywem jest moneta przypomina 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – to moneta pięciozłotowa przedstawiająca boginię zwycięstwa Nike. Drugim ‑ jest moneta wyemitowana z okazji 1000-lecia państwa polskiego, która przedstawia króla Mieszka I i jego żonę Dąbrówkę. Trzecim – to wizerunek obecnej, obiegowej monety jednozłotowej, czym pragniemy nawiązać do obchodów 100-lecia ustanowienia polskiego złotego polską walutą, które Narodowy Bank Polski kończy w lutym 2020 roku. Dodatkowo na powierzchni złotej monety są dwa wizerunki orłów – Wojska Polskiego z czasów II Rzeczypospolitej i współczesnego. Całość kuli jest opasana cytatem z hymnu Polski „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” ‑ mówi dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Barbara Jaroszek.
Moneta wydana została w liczbie 100 sztuk. Jedna z nich została przekazana w darze Zakonowi Paulinów na Jasnej Górze. Pozostałe Narodowy Bank Polski sprzedał już w pierwszym dniu emisji. – Monety cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Trzeba podkreślić, że nominały monet Narodowego Banku często mają charakter symboliczny. Tak jest i w tym wypadku. Moneta wybita na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ma nominał 2018 złotych, ale już sama wartość użytego kruszca jest znacznie większa. Moneta do sprzedaży została wprowadzona w cenie 54 tysięcy złotych. Dzisiejsza jej wartość jest na pewno znacznie wyższa. Należy jednak pamiętać, że wartość kolekcjonerska jest zmienna w czasie, trudno zatem dzisiaj określić faktyczną wartość monety. Oczywiście zdecydowanie większe znaczenie ma jej wartość emocjonalna i artystyczna – dodaje dyr. Barbara Jaroszek.
‑ Trudno wyobrazić sobie historię Polski bez tego miejsca, trudno wyobrazić sobie Polskę bez Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, dlatego dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Narodowy Bank Polski wyemitował ten szczególny dar, pamiątkę, która jest jednocześnie wotum ‑ bo to, co składamy tutaj, na Jasnej Górze, to nie jest tylko materialna rzecz o ogromnej wartości, ale jest to przede wszystkim wotum, dar serca naszego polskiego narodu, reprezentowany w tej szczególnej, wyjątkowej formie – powiedział generała Zakonu o. Arnold Chrapkowski.
‑ Moneta będzie wystawiona w specjalnej gablocie w Skarbcu Jasnogórskim. Będzie można ją oglądać ‑ podkreśla definitor generalny Jasnej Góry o. Mariusz Tabulski.
URSZULA GIŻYŃSKA