Miejski System Informacji Turystycznej – wyszło jak zawsze
W 2008 roku powstał w Częstochowie za 5,5 mln złotych Miejski System Informacji Turystycznej. W ramach tego projektu zaczęło działać 50 infomatów z dostępem do internetu. Nasze miasto zostało wtedy okrzyknięte europejską stolicą tych urządzeń.
Dodatkowo system infomatów został uzupełniony o tablice informacyjne zawierające schematyczną mapę Częstochowy i tablice opisujące wyróżnione zabytki i obiekty sakralne.
Infomaty miały spełniać rolę multimedialnych punktów dostępu dzięki, którym można było skorzystać z Internetu, dowiedzieć się o atrakcjach turystycznych Częstochowy, wydarzeniach kulturalnych. System pozwalał określić optymalną trasę dojazdu lub dojścia do wybranego obiektu. Aktualizowany na bieżąco zawierał informacje kulturalne i turystyczne.
Minęło 11 lat, zapytałem prezydenta w interpelacji o infomaty. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że mamy w mieście wiele działających urządzeń, a ich listę możemy znaleźć na stronie www.info.czestochowa.pl
Postanowiłem sprawdzić. Nie znalazłem działającego urządzenia. Chociaż nie byłem we wszystkich wskazanych lokalizacjach. Mieszkańcy Częstochowy również sygnalizują, że infomaty nie działają.
Na wskazanej stronie internetowej informacje o lokalizacjach ponad 10 infomatów powtarzają się.
Miasto nie ma pomysłu na wskrzeszenie urządzeń i wykorzystanie ich do dalszego użytkowania. Urzędnicy planują stopniowe zmniejszanie ilość infomatów rozlokowanych poza centrum miasta. Elementy z ich likwidacji mają posłużyć jako części zamienne do bieżących i przyszłych napraw. Roczny koszt utrzymania infokiosków wynosi około 28 tys. zł.
Reasumując: to co kiedyś było chlubą Częstochowy teraz jest powodem do wstydu.
W wyniku niegospodarności oraz braku pomysłu pozwolono, żeby projekt na który wydano 5,5 mln złotych przestał spełniać swoje zadanie. Na stronie Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej, którą firmuje Wydział Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowa i jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej znajdują się wprowadzające w błąd informacje, na które nie pozwoli sobie nawet właściciel małej firmy. Tym bardziej nie powinno to się zdarzyć w przypadku Urzędu Miasta.
Piotr Kaliszewski
Radny Miasta Częstochowy