Wystawa fotograficzna Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość”.
Wystawa fotograficzna Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość”.
Od 1 do 13 października na Jasnej Górze prezentowana była wystawa znanego częstochowskiego artysty fotografika Marcina Szpądrowskiego „Tożsamość”. To dzieło dokumentujące niezwykle ważne wydarzenia w Częstochowie, Warszawie, Krakowie i Oświęcimiu, które połączyły Polaków, a jednocześnie stały się dla autora inspiracją do refleksji nad własnym życiem i tożsamością. Wśród 40 wystawionych prac jedna jest szczególna i bardzo osobista, związana z bohaterską historią Dziadka Autora, ppłk. Kazimierza Szpądrowskiego strzelca, piłsudczyka, legionisty, wysokiego oficera wywiadu, bohatera wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939 roku, aresztowanego we Lwowie, więźnia Starobielska, straconego w Moskwie.
Mottem ekspozycji są słowa śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wypowiedziane 11 września 2007 r.: „Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje.” Natomiast motywem spajającym jest Jasna Góra i królująca w niej Matka Boża. To nasza Matka, Królowa Polski, pomaga nam w naszych trudnościach, cierpieniach, pomaga przetrwać trudne chwile, chwile zwątpienia, załamania i rozpaczy, ale też pozwala nam dzielić się swoją radością , wolnością, niepodległością. To ona dodaje nam sił, wiary i od setek lat stanowi podstawę naszej tożsamości – mówi Marcin Szpądrowski.
Wystawa w Częstochowie połączona została z wydaniem katalogu, oraz koncertem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny pt. „Pieśń o Ojczyźnie”. Wydarzenie wpisuje się w obchody Odzyskania Niepodległości, które w 2019 roku są nadal celebrowane w Polsce i poza granicami naszego kraju.
Zdjęcia, które znajdą się na Wystawie zostały zrobione na i w okolicach Jasnej Góry w ciągu ostatnich parunastu lat, między innymi, w dniach: śmierci św. Papieża Jana Pawła II oraz Katastrofy Smoleńskiej, 300. Rocznicy Koronacji Jasnogórskiego Obrazu, różnych pielgrzymek – Młodzieży, Warszawskich, Narodowej Pielgrzymki Husarii, Kibiców, Żołnierzy Wyklętych, Festiwalu Muzyki Sakralnej na Jasnej Górze, podczas których pokłon Jasnogórskiej Pani artyści: Wojciech Kilar, Arvo Part, Krzysztof Penderecki, Piotr Paleczny, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Jasnogórskich Uroczystości 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości czy obchodów setnej rocznicy urodzin (tydzień po rocznicy odzyskania niepodległości) legendy Jasnej Góry, o. Jerzego Tomzińskiego.
Wystawa odwiedziła też Wadowice, od 4 – 19 listopada 2019 będzie gościć w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
UG