Po 17 latach prawica wzięła odpowiedzialność za zarządzanie Województwem Śląskim.
20 listopada 2018 roku doszło do podpisania strategicznej deklaracji programowej dla Śląska, co przełożyło się na uzyskanie przez Prawo i Sprawiedliwość większości w Sejmiku Województwa Śląskiego. Porozumienie podpisano, bowiem do PiS przyłączył się radny Nowoczesnej Wojciech Kałuża z Żor. Tym sposobem większość w Sejmiku (23 mandaty) ma PiS.
Radny Kałuża tak skomentował swoją decyzję: – Moją partią jest Śląsk.
O nowym porozumieniu poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. – Prawica po raz pierwszy od 17 lat wzięła odpowiedzialność za zarządzanie Województwem Śląskim. Trzeba dodać, że region ten przez lata uchodził za bastion Platformy Obywatelskiej. Trzymajmy kciuki za Śląsk – komentował Dworczyk porozumienie.
21 listopada br. podczas pierwszego posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego VI kadencji wybrano już nowe władze Sejmiku.
Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego został Jan Kawulok z PiS, wiceprzewodniczącymi Beata Kocik (rodowita częstochowianka). Marszałkiem Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski z PiS, a wicemarszałkami – Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki, członkami Zarządu – Izabela Domogała i Michał Woś.
A jeszcze, przeddzień pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego, otrzymaliśmy informację o składzie koalicji, która – jak napisano – „będzie rządziła regionem”. Umowę koalicyjną podpisali bowiem w Katowicach przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej ( Platforma Obywatelska i Nowoczesna), Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym samym koalicja antyPiS miała mieć 23 głosy w 45 osobowym Sejmiku Województwa Śląskiego. Pozostałe 22 mandaty to mandaty radnych Prawa i Sprawiedliwości, które wygrało wybory w Sejmiku.
Przedstawiciele koalicji antyPiS tak komentowali fakt swojego porozumienia:
„Dzisiaj ostatni dzień bieżącej kadencji samorządu i w duchu tej dobrej współpracy, która w ostatnich latach przyczyniła się do rozwoju województwa śląskiego, postanowiliśmy ją kontynuować. Stąd to porozumienie, które mam nadzieję zostanie potwierdzone podczas jutrzejszego głosowania i pozwoli nam skutecznie rządzić regionem przez kolejne lata dla dobra regionu i jego mieszkańców” – mówił marszałek Wojciech Saługa.
„To potwierdzenie, że chociaż w niektórych kwestiach się różnimy, to jednak współpraca dla dobra województwa jest dla nas wartością nadrzędną. Razem możemy naprawdę wiele osiągnąć” – dodała Monika Rosa z Nowoczesnej.
„SLD potwierdza swoją obecność w koalicji. Chcemy współpracować z naszymi partnerami w celu rozwoju regionu, a także potwierdzić porozumienie, które zostało zawarte w skali kraju i które ma pozwolić na wspólne rządzenie w dziewięciu województwach” – podkreślił Marek Balt z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
„Polskiemu Stronnictwu Ludowemu zależy na tym, żeby kontynuować działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju województwa, zarówno obszarów miejskich, jak i wiejskich. Ta współpraca odbywała się w sposób prawidłowy, w związku z tym zdecydowaliśmy się kontynuować koalicję z naszymi partnerami w regionie po to, żeby województwo śląskie dalej rozwijało się równomiernie” – mówił wicemarszałek Stanisław Dąbrowa z PSL.
Głównym celem zawartej umowy ma być budowanie i planowanie działań na poziomie regionalnym w oparciu o idee równomiernego rozwoju gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności. Strony porozumienia uznały także za kluczowe działania na rzecz rozwijania programu „DLA ŚLĄSKA”.