Odpowiednie nawodnienie niezbędne w ciąży i podczas karmienia


Właściwa ilość wody dostarczana w czasie ciąży i karmienia piersią może mieć wpływ na szereg procesów zachodzących w tym wyjątkowym okresie. U kobiet ciężarnych odpowiednie nawodnienia m. in. zabezpiecza prawidłową produkcję płynu owodniowego, a w przypadku matek karmiących piersią zabezpiecza produkcję mleka na poziomie potrzebnym do prawidłowego rozwoju dziecka. Co jeszcze na temat nawodnienia powinny wiedzieć przyszłe i obecne mamy? Jak mogą zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka?
Dziecko rozwijające się w brzuchu matki nie tylko żywi się, ale też poi tym, co zostanie dostarczone mu przez organizm matki. Wg Instytutu Żywności i Żywienia, rozwijający się
w łonie mamy maluszek potrzebuje nawet 500 ml wody dziennie. Co za tym idzie, ilość spożywanej wody przez kobiety w ciąży powinna wzrosnąć do około 2300 ml/dobę, a w okresie karmienia piersią do 2700 ml/dobę. Woda w okresie ciąży wykorzystywana jest do nawadniania płodu, ale przede wszystkim wpływa na optymalną ilość wód płodowych, które zapewniają jego organizmowi odpowiednie warunki rozwoju. Płyn owodniowy odgrywa rolę ochronną dla rozwijającego się dziecka, jako bariera mechaniczna chroniąca go przed urazami i umożliwiająca wykonywanie ruchów ciała rozwijających jego masę mięśniową. Natomiast kobiety karmiące piersią powinny pamiętać, że ok. 87% zawartości mleka stanowi właśnie woda, dlatego picie jej w odpowiednich ilościach ma kluczowe znaczenie dla produkcji pokarmu. Dziecko karmione mlekiem matki na żądanie nie wymaga dodatkowego nawadniania.
Niestety pomimo kluczowej roli jaką odgrywa odpowiednie nawodnienie, kobiety w ciąży i matki karmiące nadal mają problem z wyrobieniem w sobie nawyku picia wody. Jedynie nieco ponad 40% kobiet zwiększa swoją dzienną dawkę płynów/wody po zajściu w ciążę, przy czym wzrost ilości wypitych napojów wynika głównie z sygnału, który wysyła organizm (odczuwanego większego pragnienia), a nie świadomości, że powinno się pić więcej. Jak temu zaradzić wyjaśnia dietetyk – mgr Ewa Kurowska, ekspert kampanii „Mamo, pić”:
W swojej pracy często obserwuje, jak duży problem może stanowić wyrobienie odpowiedniego nawyku picia wody. Jest na to jednak kilka sposobów:
1. Butelkę z wodą miej zawsze przy sobie. Idealne są 0.5l butelki – lekkie i mieszące się w prawie każdej damskiej torebce.
2. Zaraz po przebudzeniu wypij szklankę wody. Nie tylko zadbasz o odpowiednie nawodnienie, również rozbudzisz organizm do działania.
3. Pij małymi łykami. Zbyt łapczywe picie wody szybko daje uczucie zaspokojenia pragnienia, co wcale nie oznacza, że wypiliśmy już wystarczająco dużo.
4. W momencie, kiedy wydaje nam się, że dostarczyliśmy do organizmu wystarczającą ilość płynu, tak naprawdę uzupełniliśmy braki jedynie o ok. 70 – 80%, dlatego zawsze warto wypić o te kilka łyków więcej.
5. W kształtowaniu nawyku picia odpowiedniej ilości płynów pomoże Ci np. noszenie opaski na ręce, która będzie Ci przypominać o sięgnięciu po szklankę wody.
6. Nie lubisz smaku wody? Wystarczy dodać do niej kilka listków mięty, plastrów cytryny, limonki lub inne świeże owoce, dzięki którym zapomnisz o tym problemie.
7. Wybieraj wody niskozmineralizowane (suma składników mineralnych w takich wodach nie przekracza 500 mg/litr), charakteryzujące się niską zawartością jonów sodu.

Woda jest kluczowym składnikiem dla organizmu człowieka, występuje w każdej komórce naszego ciała. Wszystkie procesy metaboliczne w organizmie człowieka zachodzą w środowisku wodnym, a woda jest rozpuszczalnikiem i związkiem aktywnie biorącym w nich udział. Pamiętajmy więc, że codzienna podaż wody w odpowiedniej ilości jest szczególnie istotna do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety ciężarnej i karmiącej, a także rozwijającego się dziecka.

*Informacja prasowa została przygotowana na podstawie materiałów edukacyjnych opracowanych przez Polskie Towarzystwo Położnych

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *