Dzisiaj, 4 maja 2017 roku, zaczęły się matury. Finał zaplanowano na 26 maja.


Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła, iż w pierwszy dzień absolwenci szkół średnich zdają egzamin pisemny z języka polskiego – rano od godz. 9.00 na poziomie podstawowy, a popołudniu, o godz. 14 – na poziomie rozszerzonym. Przedmioty obowiązkowe w egzaminie pisemnym to języki polski oraz obcy nowożytny, a także matematyka. W egzaminie ustnym – języki polski i obcy.

W tym roku obowiązują dwie formuły zdawania matury, nazwane umownie: nowa i stara. W nowej dodatkowo obowiązkowy jest też egzamin z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale każdy może przystąpić do maksymalnie pięciu egzaminu z przedmiotów dodatkowych. W starej formuje jest maksymalnie sześć przedmiotów dodatkowych, zdawanych na poziomie podstawowym albo rozszerzonym.
Nowa matura dotyczy przede wszystkim absolwentów szkół ponadgimnazjalnych i artystycznych z 2017 r., także tych, którzy liceum ogólnokształcące ukończyli w latach 2015-2016, a technikum w 2016 r. oraz, którzy ponownie chcą zdawać niezdany wcześniej egzamin, egzamin z nowego przedmiotu, albo chcą podwyższyć swój wcześniej osiągnięty wynik egzaminu. Stara matura dotyczy głównie absolwentów liceów ogólnokształcących z lat 2005-2014 oraz techników z lat 2006-2015, którzy przystępują do egzaminu po raz pierwszy, chcą zaliczyć egzamin niezdany w latach ubiegłych, zdawać nowy przedmiot albo podwyższyć wynik.

W województwie śląskim w tym roku maturę zdaje 41 066 w 629 szkołach. 90 proc. tej grupy zdaje egzamin w nowej formule. Do matury z polskiego przystępuje w Częstochowie 3860 absolwentów szkół średnich.: W Częstochowie według nowej formuły 3162 osób ma egzamin podstawowy, a 661 rozszerzony. Stara formuła dotyczy 27 zdających na poziomie podstawowym i 10 na rozszerzonym. W powiecie częstochowskim 70 zdających wybrało poziom podstawowy, 18 rozszerzony. Starą maturę zdają dwie, każda na poziomie podstawowym. W powiecie kłobuckim podstawowy egzamin z polskiego zdaje 233 absolwentów, rozszerzony – 40; wszyscy w nowej formuje. W starej formule nikt nie zdaje egzaminu. W powiecie lublinieckim w nowej formule 401 osób zdaje egzamin na poziomie podstawowym i 69 na rozszerzonym. Dwie osoby zdają w formule starej, na poziomie podstawowym. W powiecie myszkowskim 326 osób zdaje egzamin podstawowy w nowej formule i 45 wybrało egzamin rozszerzony w starej, cztery osoby na poziomie podstawowym.

W 2017 r. egzaminy potrwają od 4 do 26 maja. Kto przystąpi do egzaminu w tych terminach lub podczas dodatkowych terminów w czerwcu i zda egzamin, świadectwo dojrzałości otrzyma 30 czerwca. Poprawki odbędą się w sierpniu, osoby które je zdadzą świadectwa otrzymają 12 września.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *