Polacy i Ormianie wspólnie uczcili 650. rocznicę nadania Ormianom pierwszego przywileju przez króla Kazimierza Wielkiego


20 stycznia 2017 roku w Krakowie poseł Ziemi Częstochowskiej Szymon Giżyński, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji ds. Mniejszości Narodowej, reprezentował polski parlament podczas obchodów 650-lecia nadania Ormianom pierwszego przywileju przez króla Kazimierza Wielkiego. Tym samym mogli oni utworzyć biskupstwo we Lwowie i rządzić się swoimi prawami. W uroczystościach uczestniczyli, między innymi, ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski.

W Katedrze Wawelskiej delegacje polskich Ormian oraz przedstawicieli polskiego rządu i prezydenta Polski złożyły kwiaty przy grobach króla Kazimierza Wielkiego i króla Władysława Jagiełły. Wspólną modlitwę w katedrze na Wawelu poprowadził ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Ormianin polskiego pochodzenia, który podkreśla, że polscy Ormianie mają dwie ojczyzny: Polskę i Armenię. Ksiądz Isakowicz-Zaleski w uniwersyteckiej Kolegiacie pw. św. Anny odprawił także Mszę Świętą w obrządku ormiańskim. Natomiast w Auli Jagiellońskiej Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się część naukowa, podczas której prof. Krzysztof Stopka wygłosił referat na temat okoliczności wydania i znaczenia dokumentu z 20 stycznia 1367 roku. Poseł Szymon Giżyński w swym przemówieniu podkreślił znacznie dziedzictwa polskich Ormian dla Polski oraz losy obu narodów: polskiego i ormiańskiego, podobnie i bardzo boleśnie naznaczonych przez wrogów.
Uroczystości zorganizowali: Edward Mier-Jędrzejowicz, przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Polsce w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przy pomocy Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego w Krakowie, Związku Ormian w Polsce im. Ks. abp. Józefa Teodorowicza (Gliwice), Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian w Polsce (/warszawa), Towarzystwa Ormian Polskich (Wrocław) i Związku Ormiańskiego w Gdańsku.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *