Doktor Kazimierz Bieńkowski, Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Jedność” oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca zostali w tym roku laureatami wyróżnienia Miasta Częstochowy „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”.
Wyróżnienia wręczono 10 listopada, w czasie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.
Ustanowienie wyróżnienia, przyznawanego w dwóch kategoriach: indywidualnej i zbiorowej lub instytucjonalnej, pomaga w kształtowaniu szacunku dla tradycji narodowych i patriotycznych, upowszechnianiu właściwych postaw obywatelskich, zwiększaniu zainteresowania historią narodu i “Małej Ojczyzny”, ich spuścizną kulturową i cywilizacyjną.
Rzeczowym wyrazem wyróżnienia „Ty co służą Miastu i Ojczyźnie” jest statuetka wykonana wg projektu częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory.
W tym roku statuetkę z rąk prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka odebrali:
Doktor Kazimierz Bieńkowski – lekarz medycyny z ponad 60-letnim stażem zawodowym, w tym – zwłaszcza w ostatnich latach – prowadzący gabinet lekarski dla kombatantów. Syn oficera zamordowanego w Katyniu i prawnuk uczestnika Powstania Styczniowego. W czasie okupacji brał udział w walkach jako żołnierz Armii Krajowej.
Odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Kryształowym Sercem Polskiego Czerwonego Krzyża m.in. za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie.
“Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców “Jedność” w Częstochowie – obchodząca jubileusz 115-lecia swego istnienia. W czasie okupacji była bazą konspiracyjnej działalności niepodległościowej, na której terenie m.in. drukowano i kolportowano tajną gazetę, wysyłano paczki więźniom obozów koncentracyjnych, zatrudniano wielu członków organizacji konspiracyjnych, których przed aresztowaniem chroniła specjalna “karta pracy”. Prowadzono również bezpłatną kuchnię dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Po upadku Powstania Warszawskiego, Spółdzielnia udzielała przybyłym do Częstochowy różnorodnej pomocy.
Aktualnie “Społem” to jednostka społeczno-gospodarcza zrzeszająca 751 członków i 581 pracowników, prowadząca działalność handlową, produkcyjną, usługową oraz społeczno-wychowawczą i kulturalno-oświatową dla członków i środowiska.
Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu – elita polskich sił zbrojnych, często wykorzystywana do akcji poza granicami naszego kraju. Sformowana ponad 50 lat temu, od 7 lat podporządkowana Dowództwu Wojsk Specjalnych.
Jednostka jest przeznaczona do prowadzenia pełnego zakresu aktywności wojskowej wchodzącej w skład operacji specjalnych. Operacje te mogą być prowadzone na lądzie oraz wodach śródlądowych w okresie pokoju, kryzysu lub wojny. Zasadniczymi rodzajami tych operacji są akcje bezpośrednie, rozpoznanie specjalne i wsparcie wojskowe. Jednostka może prowadzić je samodzielnie lub w ramach kampanii narodowych i sojuszniczych. Misją jednostki jest obrona i niesienie pomocy polskim obywatelom niezależnie od miejsca i warunków w jakich się znajdą, jedną z żołnierskich zasad komandosów z Lublińca: Wykonam każde zadanie i poświęcę wszystko dla Ojczyzny, własne dobro czyniąc ostatnim.
r