POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”: Z miłością o swojej rodzinnej ziemi


30 października br. w Cafe29&Resto nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom I Konkursu Literackiego „Ziemia Częstochowska – moje życie, moja tożsamość, moja historia”, który pod patronatem honorowym posła PiS Szymona Giżyńskiego zorganizował Społeczny Rzecznik Praw Osób Starszych, Ryszard Majer.

Przewodniczący Komisji Konkursowej, Ryszard Majer, wyraził radość z licznego udziału w konkursie. – Radość jest tym większa, bo częstochowianie nieustannie poszukują swojej przeszłości i tożsamości, prace udowodniły, że jesteśmy dumni z naszej małej Ojczyzny. Państwa narracje niosły ze sobą wielki ładunek emocjonalny, odkryliście Państwo swoje uczucia, przeżycia, wspomnienia – mówił Ryszard Majer.
Na konkurs wpłynęły liczne prace, reprezentujące różnorodne gatunki literackie od wiersza, poprzez esej po wspomnienia. Komisja Konkursowa w składzie: Urszula Giżyńska, redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej”; Kazimierz Słobodzian, prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape; Adrian Skrzypczak, przewodniczący Koła Stowarzyszenia Świętego Brata Alberta oceniła, że prace, choć cechują się zróżnicowanym poziomem artyzmu literackiego, posiadają walory poznawcze jak i wartość emocjonalną. Prezentują gamę odczuć własnych, przeżyć często bolesnych i trudnych ale zawsze autentycznych. Prace pokazują region częstochowski jako teren nieustannej zmiany toczącej się przez minione lata.
Komisja zdecydowała się wyróżnić uczestników Konkursu, przyznając im honorowe statuetki wyróżnienia – specjalnie zaprojektowane na potrzeby uhonorowania nagrodzonych. Otrzymali je: Jadwiga Tomska Tadeusz Jan Sokół, uczestnik Centrum Aktywności Seniora; Halina Pałka; Anna Kowalik, Barbara Zakłada, Roman Pluta; Roksana Nierobiś z SP w Nieradzie, która opisała smutne wspomnienie z dzieciństwa swojego dziadka Mariana Królikowskiego, który w wieku trzech lat doznał ciężkiego złamania nogi i dwa lata był z dala od rodziców; Alicja Nowak; Marian Bryk; Wiesława Owczarek; Ewa Bednarek. Komisja przyznała trzy wyróżnienia specjalne, które postanowiono opisać, jako miejsca na podium. III miejsce otrzymała Leokadia Chrząstek, założycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Politechnice Częstochowskiej, II miejsce – Oliwia Chłąd, I miejsce – Elżbieta Jazłowiecka, „Uniwersytety moja pasja”.
Obecny na uroczystości radny Sejmiku Wojewódzkiego Artur Warzocha, kandydujący na urząd prezydenta Częstochowy, gratulując twórczości zwrócił uwagę na wartość konkursu, łączącego nie tylko pokolenia, ale budującego miłość do Ziemi Częstochowskiej.
Z uznaniem o jakości przesłania konkursu wypowiedziała się Irena Pianka, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. – To wyjątkowe przedsięwzięcie pokazało, że seniorzy są wrażliwi na lokalną historię i chętnie uczestniczą w jej tworzeniu. Już czekamy na kolejną edycję konkursu.
Zwyciężczyni Elżbieta Jazłowiecka opisała historię tworzenia kolejnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Częstochowie. Była w grupie założycieli aż trzech, najmłodszy, to Częstochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zaczął działać od października bieżącego roku.
Fot:
1. Pamiątkowa fotografia wyróżnionych i nagrodzonych z organizatorami konkursu.

GUR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *