Sukces Częstochowskich Wodociągów
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA zajęło trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych, przeprowadzonym przez „Strefę Gospodarki” dodatek do Dziennika Gazeta Prawna. Ranking ma na celu pokazanie liderów branży wodociągowo kanalizacyjnej i wyróżnienie najlepszych w niej przedsiębiorstw związanych z branżą wodociągowo-kanalizacyjną w naszym kraju. W ankietach weryfikacyjnych analizie poddawano jako najważniejsze kwestie techniczne i finansowe, ale i współudział organizacji w życiu lokalnym, wprowadzoną i utrzymywaną politykę jakości czy udział w pozyskiwaniu funduszy unijnych i wdrażaniu nowych technologii.
Tłumy na Kaziku
Wokalista Kazik Staszewski – wulkan energii i muzycznych pomysłów 17 stycznia 2013 r., po trzech miesiącach od ostatniego koncertu, ponownie wystąpił w klubie „Stacherczak”. Tłum szalał. Jako support wystąpiła a bytomska grupa Porno Zombie.
Połowiczny sukces
17 stycznia 2013 roku przewodniczący częstochowskiej „Solidarności” Mirosław Kowalik podpisał z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem układ zbiory dla pracowników pomocy społecznej w Częstochowie, głównie pracowników MOPS i DPS przy ul. Kontkiewicza.
Poprzedni układ zawarty z komisarzem Piotrem Kurpiosem prezydent Matyjaszczyk, po analizie kosztów, rozwiązał pod koniec 2011 roku, czyli tuż po objęciu stanowiska. Uznał, że uprawnienia dla pracowników, jak: dodatkowy rok ochrony przed przejściem na emeryturę, dodatkowy miesiąc okresu wypowiedzenia w przypadku zwalniania pracownika o wieloletnim stażu, dodatkowych pięć dni urlopu co dwa lata dla osób pracujących z chorymi psychicznie, dodatkowe badania lekarskie i szczepienia przeciw żółtaczce i grypie, przekształcenie umów zawartych na czas określony na bezterminowe, zbyt mocno obciążają budżet miasta. Wypowiadając układ zaoszczędził blisko 1 mln zł rocznie, ale „Solidarność” zaprotestowała. Były strajki, marsze, listy, petycje. W nowym układzie związkowcy zrezygnowali z kilku przywilejów: z przekształcania umów, dodatkowego miesiąca wypowiedzenia i dodatkowych płatnych badań lekarskich oraz szczepień. Prezydent zgodził się na coroczne negocjacje w sprawie wskaźnika podwyżek, dodatkowe trzy dni urlopu rocznie i dodatek specjalny w przypadku obciążenia pracownika dodatkowymi czynnościami.
Farsa li to, czy nie farsa
Sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Częstochowy dr Henryk Wydmuch złożył w Radzie Miasta wniosek o budowę w Częstochowie pomnika I sekretarza PZPR Edwarda Gierka. Pomysłodawca uważa, że Gierek jest bohaterem Polski i naszego miasta. Wydmuch chce nawet chodzić z puszką po mieście i zbierać fundusze na pomnik. Pomnik widziałby koło Politechniki lub obok Muzeum Rud Żelaza w parku podjasnogórskim lub na Rakowie przy hucie lub przy „gierkówce”.
Radni z misją inwestycyjną
W otwarciu Centrum Kongresowo-Kulturalnego w niemieckim Altötting 10 stycznia br. wzięli udział częstochowscy radni: Małgorzata Iżyńska i Marcin Maranda. Przy okazji rozmawiali o sposobie realizowania podobnej inwestycji w Częstochowie. Miasto wciąż szuka inwestora, który na terenach zajmowanych dzisiaj przez Miejską Galerię Sztuki wybuduje Centrum Wystawienniczo-Kongresowe.
Częstochowa współpracuje z Altötting w ramach powołanego w 1996 roku stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy. Jego członkami są: Częstochowa, Altötting, portugalska Fatima, włoskie Loreto, Lourdes we Francji i Mariazell w Austrii.
W Częstochowie rodzi się więcej dzieci
Od początku stycznia do końca grudnia 2012 Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie sporządził 4.073 akty urodzenia. To więcej niż w 2011 roku. Rodzice dla pociech najczęściej wybierali imiona: Julia i Jakub (najmodniejsze w Polsce od 13 lat). W 2012 r. popularne były także imiona: Maja, Lena, Zuzanna i Natalia, ale coraz częściej pojawiają się Zofie, Marie i Anny, a wśród chłopców: Filip, Kacper, Jan, Szymon i Mateusz, a także Antoni, Adam, Piotr, Aleksander i Franciszek.
Tylko nieznacznie spadła liczba małżeństw zawieranych w Częstochowie. W 2012 roku było ich 1.417, z czego 101 za granicą. Rekordowy pod tym względem był rok 2008, gdy USC zarejestrował 1937 ślubów cywilnych i wyznaniowych (rok później, w 2009 urodziło się też najwięcej dzieci w tej dekadzie – 4.427).
W ubiegłym roku zmarły w Częstochowie 3.522 osoby, o 40 więcej niż przed rokiem, ale i tak mniej niż w latach poprzednich.
REDA